banner15

Yüzlerce kişi aynı camide itikafa girdi-FOTO

Ramazan ayının son 10 gününe girmesiyle birlikte Pakistan'daki bazı camiler itikaf yapmak isteyenlerle doldu. El Faysal Camii'nde yüzlerce Müslüman itikafa girmiş durumda

Yüzlerce kişi aynı camide itikafa girdi-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da her yıl ramazan ayının son 10'ü geldiği zaman yüzlerce Müslüman, itikaf için hazırlanan camilerde yerini alıyor. Bu yıl da Pakistan'nın başkenti İslamabad'da bulunan El Faysal Camii'nde itikaf hazırlıkları günler öncesinden yapıldı. Mübarek ayın son 10 gününe girildiği vakitte ise yüzlerce Müslüman camiye akın etti.

Türkiye'de de her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen camilerde itikafa giriliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın her yıl itikafa girecekler için belirlediği cami sayısı geçen yıla göre 267 artarak bu yıl 1694 oldu.

TÜRKİYE'DE İTİKAFA GİRİLEBİLEN CAMİLERİN LİSTESİ

İTİKÂF NEDİR?

Bir yerde bekleme, durma ve kendini orada hapsetme. Akıl bâliğ veya temyiz kudretine sahip bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet niyetiyle bir süre durması anlamında bir fıkıh terimi.

"Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Ramazan'ın son on gününde itikâfa çekilirdi." [Buhârî, İ'tikâf 1]

Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhit Mert ittikafı şöyle tarif ediyor: "İtikafın şartları var. Mümkün olduğunca dünyayla ilgilenmemek, dünya kelamı konuşmamak, dilin zikirde olması, sık sık namaz kılma, Kur'an-ı Kerim okuma ve tefekkür' gibi. Bu ibadetin en önemli ayaklarından biri de tefekkürdür. Kişi sadece abdest ihtiyacı olduğunda gidip bunu giderir. Yemek olarak da az ile yetinmeyi tercih etmek gerekir. İtikaf, nefis terbiyesinin zirvesidir. Oruç ve namaz olmayınca insan hayatında bir düzen olmuyor. Dış şartların yönlendirmesiyle ve sosyal şartlarla hayatı şekillenip gidiyor. Dolayısıyla hayatının bir muhasebesini yapma imkanı bulamıyor. Namaz girince hayatını ister istemez 5 parçaya ayırmış oluyor. Oruç girince yeme içmesine bir set çekiyor. Açlığın verdiği o hazzı tatmaya çalışıyor. Daha önceden rahatça erişebildiği şeylerden uzak kalıyor fakat kişi itikafta bunun zirve noktasına ulaşıyor. Maneviyatın gerçek zevklerini aramaya başlıyor. İtikafa giren insan sadece kendisiyle meşgul olarak kendisini ve nefsini sorguluyor."


Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 15:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35