Abdi Paşa Tiran'da yâd edildi

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da faaliyet gösteren Alsar Vakfı, Abdurrahman Abdi Paşa ile ilgili bir sempozyum düzenledi.

Dünyanın Bir Ucu 04.02.2016, 20:10 04.02.2016, 20:10
Abdi Paşa Tiran'da yâd edildi

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Abdurrahman Abdi Paşa Sempozyumu düzenlendi. Alsar Vakfı tarafından hayata geçirilen sempozyumun Türkiye'den de konukları vardı. "Kahraman Düşman" başlıklı sempozyuma katılan Tiran Büyükelçiliği Müsteşarı Cem Baş, Abdi Paşa'nın iki ülke arasındaki ortak değerlerden biri olduğunu vurguladı. Sempozyumda 17. yüzyılda yaşayan Osmanlı vezirlerinden Abdurrahman Abdi Paşa'nın hayatının farklı yönleri ele alındı. Bağdat, Mısır, Bosna, Halep ve Budin valiliklerinde bulunmuş Arnavut asıllı Abdurrahman Abdi Paşa'nın tarihî rolü ve kahramanlığı ele alındı.


Sempozyumun konuşmacıları arasında yer alan Abdülkadir Özcan, Abdi Paşa'nın örnekliğinde Arnavutlar'ın Osmanlı devletindeki önemini anlattı. Arnavut tarihçi Dritan İslami de "bu tür faaliyetlerin artması gerektiğini çünkü bu gibi etkinliklerin Osmanlı dönemi Arnavutluk'unu anlamaya yardımcı olacağını" ifade etti. Sempozyuma Türk ve Arnavut tarihçilerin yanı sıra Macar tarihçi Zoltan Robert Bolek de katıldı. Macar tarihçi, halk arasında Kahraman Düşman olarak anılan Abdi Paşa'yı Macarlar'ın gözünden anlattı. Bolek "Budin Kalesi'nde Macarların bir kahraman olarak gördüğü Abdi Paşa'nın anısına dikilen mezar taşı bulunuyor. Üzerindeyse Macarca ve Türkçe ifadeyle "145 yıllık Türk hâkimiyetinin son Budin valisi Abdurrahman Abdi Paşa, bu yerin yakınında 1686 eylül ayının 2. günü öğleden sonra hayatının 70. yılında maktul düştü. Kahraman düşmandı, rahat uyusun" ifadeleri yer alıyor" dedi.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?