banner39

Ahşap evli köy: Akçakese

İstanbul'da Şile'nin merkezine 12 kilometre mesafede bulunan Akçakese Köyü, sakinliği ve doğal hayatıyla insana huzur ve mutluluk veriyor.

Dünyanın Bir Ucu 11.12.2015, 20:04 11.12.2015, 20:48
Ahşap evli köy: Akçakese

Civar köyleri kuş bakışı izleyen konumu, daracık sokaklarına büyük ustalıkla inşaa edilmiş şirin ve mütevazı ahşap evleri ve şahane manzarasıyla korunması gereken bölgelerden bir tanesi de Akçakese.

Güneşli ve açık bir kış gününde ziyaret edeceğiniz Akçakese Köyü, masmavi denizin yanı başındaki konumu, tarihî ahşap evleri ve cana yakın insanları ile selamlar sizi. Köyün ara sokaklarından geçerken, sanki İstanbul'a bağlı bir yerde değil de Karadeniz'in dağlarının eteklerine kurulmuş bir köy izlenimi uyandırır. Karadeniz'in masmavi sularına bakan yüksekçe bir tepelikte bulunan köyde tabiatla başbaşa olmanın vermiş olduğu sakinlik ve huzur, insanların gündelik hayatlarındaki tempodan rahatça anlaşılabiliyor. Özellikle büyük şehrin yorucu ve hızlı koşuşturmasından sıyrılıp da buraya gelen birisi için zaman sanki burada daha farklı bir şekilde akıyor. Sanki her saat, her dakika, her saniye hakkını fazlasıyla veriyor burada.


Nüfus ekseriyetinin emekli insanlardan oluşmasına, havanın güzel olması da eklenince hatırı sayılır bir kalabalık ile karşılaşırsınız köy kahvehanesinde. Sadece İstanbul'un değil Türkiye'nin kırsal bölgelerinin genel problemi burada da hâkim. Köy ve civarında iş imkânı bulunmaması nedeniyle gençlerin çoğunluğu İstanbul'un merkez ilçelerine yerleşmiş. Genç nüfusun neredeyse hiç olmaması da hayvancılık ve tarım faaliyetlerinin köyde çok düşük seviyede kalmasına neden olmuş. Köyde yaz ve kış nüfusu da değişkenlik gösteriyor. Kışın çalışmak üzere köyden ayrılan nüfusun bir bölümü yaz olduğunda tekrar köye dönüyor. Çoğu geleneksel üslûpla yapılmış ahşap evlerden oluşan 150 hanenin bulunduğu köyde, kış aylarında 400, yaz aylarında ise 1000'i aşkın kişi yaşıyor.

Köyde kaydadeğer olarak dikkat çeken tek hayvancılık faaliyeti ise köy sokaklarında gezinen tavuklar ve kazlar. Köyün ara sokaklarında gezerken birden önünüze atlayan tavuklar, köyde yaşayan ender besi hayvanlarından.


Akçakese Köyü'nün başında köyün peyzajına ayrı bir güzellik veren ahşap evleri geliyor. Kış aylarında halen sobaların kullanıldığı bu köy evleri, belki bugünün çocukları ve gençleri için değil ama özellikle İstanbul'un geniş bir kesimini oluşturan Anadolu'dan göçen insanlar için çok şey ifade edebilir. Bu köyün sakinleri hâlen bir ahşap evinde soba yanan oda ile diğer odalar arasındaki sıcaklık farkını tecrübe edebiliyor.

Akçakese Köyü'nün yerli nüfusunun ekseriyeti Manavlar'dan oluşuyor. Türkologlara göre, Anadolu'da ilk yerleşik hayata geçen Türk aşireti olan Manavlar, Şile'nin bir çok köyünde yerleşik hayata geçmiş ve o gün bugündür de bu havalide yaşamaktaymış.


Akçakese Köyü'nün dikkat çeken bir diğer güzelliği de köyün hemen yanıbaşında yer alan uzun sahil şerididir. Burası aynı zamanda sahip olduğu konaklama mekânları ile günübirlik tatilcilerin gözden mekânlarından birisi olmuş. Eğer bu köy sahip olduğu tabii ve mimarî güzelliklerini korumaya devam ederse, İstanbullular'ın daha uzun yıllar ziyaret ettiklerini güzel köylerden birisi olmaya devam edecek.

banner53
Yorumlar (1)
hakkı alemdar 3 yıl önce
çok güzelmiş tebrik ediyorum
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?