Asya'nın Yalnız Ülkesi Tacikistan

En büyük etnik grubun Tacikler olduğu ülkede tarihî ve kültürel olarak bölgede varlığını sürdüren Özbekler de bulunmaktadır.

Asya'nın Yalnız Ülkesi Tacikistan

Tacikistan, resmî adıyla Tacikistan Cumhuriyeti, Orta Asya'da denize çıkışı olmayan bir ülkedir. Komşuları güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin Halk Cumhuriyeti'dir. Tarihte Tacikistan'ın bulunduğu bölgede Samanîler İmparatorluğu varlığını sürdürmüş, 20. yüzyılın başında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kurulunca ismi Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak değişmiştir.Ülkede en büyük etnik grup % 80 oranla Tacikler, ikinci etnik grup ise % 15 ile Özbekler, 3. büyük etnik grup ise % 1,5'luk bir oranla Ruslar ve diğer kesim % 6'lık bir bölümü oluştururlar. Resmî dil Tacikçe olmasına rağmen, yakın çağdaki etkileşimlerden dolayı Rusça da kullanılır ama Rusça'nın resmî bir statüsü yoktur. Ülkede insanların mensup olduğu en büyük din İslâm'dır. Halkın % 95'i Sünni Müslüman, % 2'i ise Şii'dir. Geri kalan % 3'luk kısmını Rus Ortodoks Kilisesi'ne mensup Hıristiyanlar oluştururlar.Ülkenin denize kıyısı yoktur. Denize kıyısı olmadığından ve bulunduğu yükseklikten dolayı sert bir iklime sahiptir. İklimi özetlersek, iç kısımlarda kara, Pamir dağlarında yarı çöl ve kutup iklimi görülmektedir. Bu da sıcak iklime neden olmaktadır.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'nin ismi Farsça'da Pazartesi anlamına gelir. Bu ismin aslı bu şehrin, içinde her pazartesi günü pazar kurulan bir köyün gelişmesi sonucu ortaya çıkmasına bağlanmaktadır.Dünyanın en büyük çayhanesini ve Orta Asya'nın en büyük camisini yaptırmasıyla övünen Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, 18 yaşının altındaki çocukların camiye girmesini yasak etmiş durumda... Duşanbe'deki uluslararası havaalanının yeni terminaline mescit yapılmasına da ancak bir ay önce karar verilebildi. Bu bilgiler de, kâğıt üzerinde nüfusunun ezici çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkeyle alakalı gariplikleri anlatmaya yetiyor.Duşanbe’de tarihî eser sayısı çok fazla değil. Şehirde beş cami bulunuyor. Camilerden ezan sesinin dışarıya verilmesi yasaklanmış, ezan yalnızca cami içlerinde okunabiliyor.

Duşanbe’de İmam-ı Âzam adında bir İslam Üniversitesi bulunuyor. Arap dili, fıkıh, Kur'ân, dâvet fakülteleri var. Üniversitede 2.700 öğrenci tahsil görüyor.Tacikistan’da halkın yüzde yetmişi fakir... Sovyetler'den ayrıldıktan sonra ülkede ciddi bir gelişme olmamış. Ülkede ağır sanayi yok. Başlıca geçim kaynağı ise tarım... Pamuk yetiştiriliyor. Ülkenin yüzde 90'ı dağlardan oluşuyor. Komşularının aksine yeraltı kaynakları açısından fakir bir ülke. Var olan kaynaklar da faal bir şekilde kullanılamıyor. Ülkede iş sahası çok dar olduğu için erkekler geçim derdiyle yurtdışına, en çok da Rusya’ya gidiyorlar. Bu durum da ülkenin içinde bulunduğu büyük bir trajediye sebep oluyor. Rusya’ya üç kuruş ekmek parası kazanmaya giden Tacikler, Rus ırkçı fanatiklerin saldırılarına uğruyorlar.

Daha önce okullarda okutulan "İslâm Tarihi" dersi kaldırılmış. Üniversitelerde 2009 yılında kadınların başörtülü okula gitmesi, 2008’de de camilere gitmesi yasaklanmış.  Üniversitelerde üniforma uygulaması var.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2013, 23:51
banner53
YORUM EKLE

banner39