banner39

Aydınlık şehir Aydın

"Dağlarından yağ, ovalarından bal akar" diye tarif edilen Aydın, tarımı, tarihî eserleri ve turizmiyle Türkiye'nin önemli şehirlerindendir.

Dünyanın Bir Ucu 18.10.2013, 22:29 18.10.2013, 22:29
Aydınlık şehir Aydın

Ege Bölgesi'nde yer alan, turizm ve tarım açısından en gelişmiş vilayetlerden olan Aydın Ege Denizi'ne kıyısı vardır. Türkiye'nin turizm potansiyeli yüksek bir şehri olan Aydın, memleketimizin ilk demiryolu kurulan şehridir. Aydın'da çok sayıda tarihî eser bulunur. Türkiye'nin en uzun ikinci tüneli buradadır.

Aydın, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu üçgeninin tam ortasında yer alan, Türkiye'nin tarım, sanayi ve dış ticaret ile turizm faaliyetlerinin bir arada bulunduğu, ekonomisi en gelişmiş bölgesinin içindedir.Aydın vilayeti ilk çağlardan beri verimli toprakları, elverişli iklimi, ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle mühim bir iskân merkezi olmuştur. Tarihî süreç içerisinde çeşitli uygarlıklara beşiklik etmiş, bugün hâlâ mazinin izlerini taşıyan en güzel yurt köşelerimizden biridir.

Evliya Çelebi, Aydın yöresindeki tarımsal zenginlikten bahsederken Kuşadası için “ ...Ve bağ ve bahçesinin ve üzümü ve incir kurusu ve köftürü ve susamı ve fıstığı sanavberi ve bademi rub'u meskûnda yoktur diyecek kadar var. Memduh nimetleri kati vafirdir ve hayır ve bereketleri mütekasidir” diye yazar. Evliya Çelebi, Aydın boyacılar çarşısında 70 adet boyahane olduğunu, buraya Denizli'den ve başka yerlerden binlerce yük bez getirilip, çeşit çeşit boyalarla boyalandığını, ayrıca 200 adet boyacı tokmağı vurulan dükkân olduğunu yazar.Demiryolu ile gelen ekonomik canlılık

Aydın vilayetinin iktisadî yapısının gelişmesinde en belirgin adım, Aydın-İzmir demiryolunun yapılmasıdır. Amerikan iç savaşının başlamasıyla İngiliz tekstil sanayiinin pamuk ihtiyacını karşılamak için pazar arayışları Batı Anadolu'yu ve Aydın-İzmir demiryolunu gündeme getirmiştir. 1853 yılında başlatılan demiryolu inşaatı ile ilgili girişimler sonuç vermiş ve Aydın demiryolu şirketi tarafından 7 Haziran 1866'da 133 km.'lik Aydın-İzmir demiryolu işletmeye açılmıştır.

Bu ulaşım hattı, Menderes vadisi için yeni bir dönemin baslangıcı oldu, taşıma giderleri kilometre başına % 76 azaldı ve böylelikle bölgeye yılda 500.000 sterlin dolayında tasarruf sağlanmış oldu. 1877'lerde Aydın vilayetinin bütün giderleri karşılandıktan sonra, hazineye yılda ortalama 770.000 sterlin dolayında para aktarılabilmekteydi. 1910'da bu gelir 1.700.000 sterline ve toplam devlet gelirlerinin % 15'ine ulaşmıştı.Ağaçarası (Şemsi Paşa) Camisi

Güzel Hisar Mahallesi’nde, Büyük Menderes Caddesi üzerindedir. Cami, 1658 yılında Ahmet Şemsi Paşa tarafından yaptırılmıştır. Minaresinin kırmızı tuğladan yapılmış oluşundan ötürü de Kırmızı Minareli Cami olarak da tanınmaktadır. Ahmet Şemsi Paşa’nın İstanbul’da Üsküdar’da bir camisi daha bulunmaktadır.

Kare planlı caminin üzeri kubbe ile örtülü olup, minaresi tek şerefelidir. Bu cami Yunan işgali sırasında yakılmış ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yenilenmiştir. Bu onarımdan ötürü de orijinalliğinden uzaklaşmıştır. Nasuh Paşa Külliyesi

Külliye, Aydınlı Nasuh Paşa tarafından 1708'de mescid, medrese, han ve hamamdan oluşan bir grup halinde yaptırılmıştır. Yakın tarihlerde medresesinin içerisinden yol geçirilmiştir. Moloz taşlı, tuğla hatıllı olarak inşaa edilmiştir. Kuzey yüzünün ortasında mermer söveli yuvarlak kemerli kapının tam karşısında mihrap yer alır ve yedi kenarlı büyük bir niş şeklindedir.

Nasuh Paşa Medresesi aynı zamanda Osman Ağa Medresesi ismiyle de tanınır. Külliyenin ortasında oldukça geniş bir alanı kaplar. Doğu ucunda hamam, batısında da Nasuh Paşa Hanı bulunmaktadır. U şeklindeki medresenin bir bölümü içerisinden yol geçilirken yıkılmıştır. Mermer söveli ve yuvarlak kapının içerisi Yunan işgali sırasında örülerek kapatılmıştır. Külliye özellikle Yunan işgali sırasında büyük zarar görmüştür.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?