Balkanlar'da tekke önemli

Kosova'nın Yakova şehrinin hemen her sokağında bir tekke var. İslâmiyetin yayılmasında büyük rol üstlenen tekkeler, mimarileriyle de göz dolduruyorlar.

Dünyanın Bir Ucu 04.03.2016, 18:44 04.03.2016, 18:44
Balkanlar'da tekke önemli

Kosova, İslâm mimarisinin seçkin örnekleriyle bezeli bir Balkan ülkesidir. Asırlara meydan okuyan camileri, türbeleri ve tekkeleriyle Osmanlı'dan devraldığı kültürel mirası muhafaza eden Kosova'nın hemen her şehrindeki tekkeler yeniden restore edilmeye hazırlanıyor. 16. yüzyıldan beri faal bir manevi merkez olan Saraçhane Halveti Tekkesi de, bulunduğu mahalleyle aynı ismi taşıyan bir binadır. Döneminin ileri gelenlerinden Şeyh Osman tarafından kurulan tekke iki bölümden oluşuyor. Restorasyon kapsamında giriş bölümünün genişletilmesi ve içinin yeniden düzenlenmesi ve avludaki çeşmelerin tamir edilmesi planlanıyor. Tekkede Şeyh Osman'ın yanı sıra 9 önemli şahsiyetin de türbeleri de yer alıyor.


"Tekkeler şehri" olarak anılan Yakova bu özelliğiyle sadece Kosova'da değil, Balkanlar’da öne çıkan şehirlerden biri. Bu eski şehrin neredeyse her sokağında rastlanan tekkelerin önemli bir kısmı Kosova savaşında gördüğü zararı telâfi etmeye çalışıyor. Yok edilmeye çalışılan tarihî yapılar gibi, tekkeler de Sırplar’ın zulmünden nasibini almış. Yakılan, yıkılan tekkelerin birçoğu, yeniden inşaa edilip onarılıyor. Restorasyonu planlanan tarihî tekkelerden biri de Şeyh Zeynelabidin Tekkesi. Kuruluşu 1730 senesine kadar giden tekke bugünkü görünümünü 1856 yılında almış. Balkan tekkeleri arasında mimarisiyle müstesna bir yere sahip olan bina, şehirdeki taş han evleri andırıyor.


Duvar işlemeleri ile de dikkat çeken tekkenin bu yıl içerisinde yenileme çalışmalarının başlatılması bekleniyor. Tekkenin hemen yanında Sâdî tarikatının Yakova'daki önemli isimlerinden biri olarak bilinen Şeyh Zeynelabidin'in türbesi yer alıyor. Türbe ve tekkenin Yakova'nın yanı sıra diğer şehirlerden ziyaretçileri var. Ayrıca, tekke sadece Kosova'dan değil, Arnavutluk ve Makedonya gibi birçok Balkan ülkesinden gelenleri  de ağırlıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?