En fazla Türk New Jersey'de

Türk vatandaşlarının ABD'de ikamet etmek için en çok tercih ettikleri eyalet olan New Jersey'de bir Türk'ün ihtiyaç duyacağı herşey mevcuttur.

Dünyanın Bir Ucu 25.12.2015, 17:24 26.12.2015, 10:15
En fazla Türk New Jersey'de

ABD'nin en yeşil eyaletlerinden biri olan New Jersey'de kış ayları genelde sert geçer ve dönem dönem ağır kar yağışı olur. Hava umumiyetle kapalıdır, bahar mevsimleri ise yağmurludur. Ekim ayından itibaren sıcaklık hızla düşer. Mart ayı sonlarına doğru sıcaklık yükselmeye başlar. Kışın buz gibi havada herkes bot, palto giyerken parmak arası terlik ve şort ile dolaşanlara da rastgelinebilir. Yaz ayları ise yağmur yağmadığı zamanlarda sıcak ve nemli olur.


New Jersey için en büyük problem ulaşım. Toplu ulaşım araçları yaygın değil ve arabasız hareket kaabiliyetiniz çok sınırlı. Birçok yerde neredeyse ekmek almaya bile araba ile gitmeniz gerekiyor. İş yerinize gidebilmek için kesinlikle arabaya ihtiyacınız olacaktır.

Manhattan'a daha yakın olan birçok bölgeden hem özel hem de eyalete ait otobüsler Manhattan ve New Jersey arasında gün boyu hizmet verir. Hoboken bölgesinden gün boyu Manhattan ile New Jersey arasında feribot seferleri var. Manhattan tarafına geçtiğinizde ücretsiz servisleri kullanarak  merkezî birçok yere gidebilirsiniz.


Toplu taşıma maalesef oldukça pahalı dursa da unutmayın genel olarak Manhattan'da otopark ücretleri çok yüksektir. Ayrıca araba ile seyahat ederseniz özellikle mesai günleri sabah ve akşam trafiğini her zaman göz önüne alın, otoyollardaysa umumiyetle sabah Manhattan'a gidiş yönü, akşam ise NJ dönüş yönü çok kalabalık olur.

Newark uluslararası havalanı New Jersey'nin en büyük havaalanıdır. Hem Avrupa hem de ABD içinde birçok noktaya uçuş bulabilirsiniz. United Hava Yolları'nın aktarma noktasıdır, dolayısı ile özellikle bu hava yolunu kullanarak ABD içinde birçok şehre ulaşabilirsiniz. 2012 Haziran ayından itibaran United Hava Yolları İstanbul – Newark uçuşlarına başladı. NJ'de oturan birçok Türk vatandaşı için bu çok büyük bir kolaylık sağlıyor. İstanbul'a direkt uçuş alternatifi, New York'un JFK havaalanından daha fazla.


THY yaz aylarında günde 3 kez, kış aylarında günde iki kez, Delta Hava Yolları da günde bir kez direkt uçuyor. Havaalanları arasında otobüs servisleri var. Eğer Newark havalanına yakın bir otelde kalmak zorundaysanız ya havaalanı içinde bir otel veya çok yakındaki bir alışveriş (outlet) merkezinin etrafındaki otellerden birinde kalmanızı tavsiye ederiz. Bu otellerin çoğunun havaalanından ücretsiz servisleri oluyor.

New Jersey'deki Türkler

New Jersey, Türk vatandaşlarımızın en yoğun olarak yaşadığı eyaletlerden bir tanesidir. Yasal ve yasal olmadan yaşayan vatandaşlarımız ağırlıklı olarak Paterson ve North Bergen bölgelerine dağılmışlar. Özellikle Paterson bölgesinde büyük bir yoğunlaşma olmuş. Ayrıca bu bölgede Arap ve Orta Amerika ülkelerinden gelenler de çok fazladır. Paterson'da Türk kahvehaneleri, bakkalları, marketleri, restoranları, berberi, dişçisi yani Türkiye'de hayal ettiğiniz veya etmediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Bu mahallede biraz dolaşır ve vatandaşlarımız ile sohbet ederseniz inanılmaz hikayeler dinleyebilirsiniz.


New Jersey'de birçok benzin istasyonunda çalışan Türklere denk gelebilirsiniz. En kolay bulunan iş olması, çok fazla İngilizce gerektirmemesi gibi sebeplerle vatandaşlarımız benzincilerde çalışmağı tercih ediyorlar. Ayrıca üniversitelerde okuyan Türk gençlerinin de sayısı fena değildir.

New Jersey Gezilecek Yerler

Liberty Park: Meşhur Hürriyet Heykeli her ne kadar NY eyaleti yetki alanında kalsa da, NJ'deki Liberty Park'dan da ziyaret edilebilmektedir. Hürriyet Heykeli ve ABD'ye gelen göçmenlerin ilk işlemlerinin yapıldığı Ellis adasını ilk sıraya alabilirsiniz. Hatta NY tarafında genelde birkaç saat feribot bekleyerek yapabileceğiniz bu geziyi, NJ tarafından daha az bekleyerek yapabilirsiniz. Özellikle hafta sonları Liberty Park çok kalabalık olur. Yürüyüş veya mesire yapabileceğiniz gibi Manhattan'ın manzara fotoğraflarını da çekebilirsiniz.


Newport Bölgesi: Jersey City'deki Newport bölgesi hem alışveriş hem de deniz kıyısında güzel yürüyüş alanları ile özellikle güzel havalarda gözde mekânlardan bir tanesidir.

Hudson Nehri Kıyısı: Hoboken ile Fort Lee arasında Hudson nehri kıyısında kalan bölge özellikle geceleri çok güzel bir Manhattan manzarası sunar. Sahilin biraz gerisinde yükselen kayalıkların üzerinde uzun bir yürüyüş yolu ve birçok park vardır. Çok zevkli birkaç saat geçirebilir ve kesinlikle pişmanlık duymazsınız. Özellikle gün batımında ve akşam gitmenizi tavsiye ederiz.


Morristown: NJ'nin Morristown gibi birçok şehrinde yerleşim 1600'lerden sonra başlamış. Dolayısıyla hâlâ bazı şehir merkezleri ve muhafaza edilmiş binaları ile hoş bir ortam sunmaktadır. NJ'de yaşayacaksanız ve iş yeriniz bu bölgeye yakınsa kesinlikle kalınacak bölgelerin başında gelir. Yakınındaki birçok bölgeye göre daha hareketli ve merkezîdir. Tren ve otobüs ile Manhattan da dâhil olmak üzere birçok yere ulaşabilirsiniz. Ana caddesi üzerinde birçok lokanta, kafeterya ve alışveriş mağazaları vardır.

New Jersey, göller bakımından da zengin bir eyalettir. Birçok gölün kendine ait plajı vardır, büyük göllerde su sporlarını denizdeki kadar zevkli olmasa da yapma şansı bulabilirsiniz. Ayrıca mesire ve kamp yapabileceğiniz sahaları da var. New Jersey, konum olarak birçok eyalate yakınlığından dolayı, civarda yapılacak çok fazla alternatif var. Boston ve Washington DC araba ile yaklaşık 4 saat, Philadelphia 2 saat, Niyagara Şelâleleri ise 6 saat uzaklıktadır.


Pocono: Kış sporları için en ideal bölgedir. Pennsylvania eyaletine bağlı olan Pocono dağları, New Jersey'den bulunduğunuz bölgeye göre araba ile yaklaşık 1,5-2 saat uzaklıktadır. Yazın da çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Delaware Water Gap: Delaware nehri boyunca uzanan park özellikle yaz ve bahar aylarında hafta sonları kamp yapıp su sporları , yürüyüş, mesire gibi faaliyetleri gerçekleştirebileceğiniz millî parklardandır.


New Jersey, Türk yemekleri bakımından en problemsiz eyaletlerden biridir. Mutlaka bulunduğunuz yere yakın Türk restoranları vardır. Özellikle Paterson bölgesinde ülkemizin her bölgesinin lezzetlerinden tadabileceğiniz lokantalar var. Clifton bölgesindeki Toros Restoran, North Bergen bölgesinde de Beyti Restoran çok eski birer Türk lokantalarıdır. Eğer Parsippany veya Morristown civarındaysanız, Lake Hiawatha'daki Bosphorus Restoran'a gidebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?