Erbil'in en eski kütüphanesi

Kuzey Irak’ın en geniş koleksiyonuna sahip olan Zeytun Kütüphanesi, 2008 yılında Sami Abdurrahman Parkı içerisindeki yeni binasına taşındı.

Dünyanın Bir Ucu 26.02.2016, 19:22 26.02.2016, 19:22
Erbil'in en eski kütüphanesi

1943’ten beri hizmet veren Zeytun Kütüphanesi sadece Erbil’in değil, Kuzey Irak’ın en eski ve büyük kütüphanesi. 105 binden fazla eserin mevcut olduğu ve Erbil Kütüphanesi olarak da bilinen bina; bütün Kuzey Irak'daki araştırmacı ve öğrencilerin uğrak noktasıdır. Kütüphanede Fransızca, Almanca, İngilizce ve Arapça’nın yanısıra 200 kadar Türkçe kitap da var. Bu kitapların bir kısmı Osmanlı dönemi Türkçesi ile yazılmış eserlerdir.


Erbil Zeytun Kütüphanecisi Naz Kakai, kütüphane hakkında “Erbil Kütüphanesi daha önce şehir merkezinde yer alıyordu. Tabii ki kütüphane şehrin merkezindeyken ziyaretçi sayısı da daha çoktu. 2004’ten sonra Güney Kore ordusu Erbil’e intikal edince bu kütüphaneyi halka bir hediye olarak inşaa ettiler. 2008'de tamamlandı ve Erbil Kütüphanesi olan adı da Zeytun Kütüphanesi’ne çevrildi. Tabii internet kullanımının artması ile kütüphaneye fizikî olarak gelme ihtiyacı azaldı. Ancak yine de hâlâ ziyaretçilerimiz var” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?