banner39

Gülen insanların memleketi Kore

Kore Harbi'nde başlayan Türk - Kore münasebeti, olimpiyatlar, tv dizileri ve kullandığımız cep telefonları sebebiyle iyice pekişmiş durumda...

Dünyanın Bir Ucu 21.02.2014, 18:26 21.02.2014, 18:26
Gülen insanların memleketi Kore

Güney Kore, dünyaya 17 milyon turist göndermesine karşılık kendisine 4 milyon turistin (bunların da çoğu Japonlar) geldiği bir ülkedir. Güney Kore'ye gelen turistler en çok iki bölgeye ilgi gösterir: Birincisi başkent Seul, diğeri ise "Göller Bölgesi" denilen ve iklimi bizim Trabzon-Rize-Artvin kesimine benzeyen ormanların, göllerin bulunduğu bölge...Bu bölgede zaman zaman sanayi kirliliğine rastlandığı için kimse yüzmek için bu göllere girmez. Her yıl 3,5 milyon turistin ziyaret ettiği başkent Seul'ün çekiciliğinin temel nedeni, Türkiye'deki benzerleri ile karşılaştırıldığında çok ucuz sayılabilecek 4 ve 5 yıldızlı otellerdir.Seul'ü, Han-Gang Nehri ikiye böler. "Şehir merkezi" diyebileceğimiz Chung-gu, Seul'ün kuzeyinde turistik ve uygun fiyatlı otellerin bulunduğu Chongno-gu, en güneyde alışveriş için güzel dükkânların bulunduğu ve gece hayatının kalbinin attığı Itaewon-dong en çok ziyaret edilen mıntıkalardır. Namsan Dağı'nın güneyinde yer alan Itaewon-dong, turistlerin ve alışveriş yapmak isteyenlerin en çok yöneldikleri bölgedir.Kore’nin havası sıcaklık yönünden karasal iklime ve yağış yönünden ise muson iklimine benzer.

Ülkenin hemen hemen şehirlerinde havalimanı vardır. Kore Havayolları ve Asiana havayolları ülke içinde hava ulaşımını sağlamakta ve ortalama 1 saat süren yolculuklar 100 TL tutmaktadır.

Son derece yaygın bir ulaşım aracı demiryolları hızlı, çok-hızlı ve yerel demiryolu ağı ile oldukça konforlu ve emniyetlidir. Saatte 300 km/s hıza ulaşabilen hızlı trenler ülkenin iki büyük şehri Seul ve Busan arasında oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.Şehir içinde çok kullanılan otobüs taşımacılığı oldukça ekonomiktir. Şehirlerarası otobüs yolculukları ise oldukça konforlu ve rahat otobüslerle yapılan Kore'de, bu şekilde ülkenin her noktasına gidilebilir. Seul'de bulunan Seul Ekspres Otobüs Terminali ve Doğu Seul Ekspres Otobüs Terminalinden ülkenin her yerine ulaşım sağlanabilir.

Seul ve Busan vilayetlerinde şehir içi ulaşımın en ucuz, en hızlı ve en güvenilir yolu metrodur. Şehri bir ağ gibi sarmış olan metro altyapısı oldukça gelişmiştir. Ortalama 4-5 dakikada bir sefer yapan trenler ulaşımı oldukça rahat bir hale getirmektedir.Ülkenin karayolu ve otoyol alt yapısı oldukça gelişmiş olduğundan otomobil ile otoyol işaretlerini kullanarak ülkenin her yerine rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Otomobil kullanmak için, bir yılık sürücülük tecrübesi, ülkeye giriş tarihinden başlayarak bir yıl geçerli olacak uluslararası sürücü ehliyeti, en az 21 yaşında olmak ve geçerli bir pasaportun olması gerekmektedir. Arabaya bağlı olarak 61.000 won ile 596.000 won arasında günlük kiralama ücretinin olduğu Kore'de, şehir içi azamî hız 60 km/s, şehirlerarasında ise 80 km/s'dir.Pusan'daki Türk Şehitliği

Kore halkının 61 yıl önce yaşanan kanlı savaş sırasındaki yardım çağrısının ardından Birleşmiş Milletlerin'in daveti üzerine bu ülkeye giderek kahramanca savaşıp şehit olan 721 askerimizden 462'sinin mezarları Pusan şehrindeki şehitlikte bulunuyor.
 
Çam ağaçlarıyla çevrili şehitlikteki mezarların başında kırmızı-beyaz güller bulunurken, üzerinde ise şehitlerin isimleri, ülkeleri ve yaşlarının yazılı olduğu metal plakalar yer alıyor.


 
Şehitliğin üst tarafında ise aralarında Türk Bayrağı'nın da bulunduğu Kore Savaşı'nda askerlerini kaybeden ülkelerin bayrakları dalgalanıyor.
 
Şehitlikteki güllerin ve çam ağaçlarının bakımı ise görevli kişilerce itinayla yapılırken, mezar taşları elle ovularak, fırçalarla temizleniyor.

Korelilerin en çok yediği yiyecekler olan deniz mahsulleridir.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?