banner39

Güney Kore'de hayat

Birbirlerine saygılı ve fert olarak da oldukça onurlu insanların yaşadığı Kore'ye Türklerin ilgisi son senelerde gittikçe arttı.

Dünyanın Bir Ucu 04.09.2014, 20:50 04.09.2014, 20:50
Güney Kore'de hayat

Güney Kore, sabah huzurunun toprakları, 5000 yıllık tarih, sanat ve kültürü barındırıyor. Türkiye'nin Güney Kore'ye son devirde alaka hissetmesinde en büyük pay, elbette 2005 ila 2010 yılları arasında TRT’de yayınlanan yedi farklı Güney Kore dizisinin etkisi büyük olmalı... Ayrıca Güney Kore sinemasının çok kaliteli filmlerinin Hollywood'a taş çıkarırcasına başarılı olması da, yabancı memleketlerde yaşayan insanları cezbediyor.Joseon Antik Krallığı’nı keşfetmek; sarayları görmek; Budist tapınaklarını ziyaret etmek; Seul’u ikiye ayıran Han Nehri üzerinde tekneyle seyrederken akşam yemeği yemek, ülkenin savaş sonrası ekonomik kalkınmasındaki başarıyı temsil eden zengin, gösterişli Gangnam bölgesinde dolaşmak; Kore Savaşı’nda şehit olan Türklerin bir kısmının da defnedildiği Busan şehrindeki Birleşmiş Milletler Kore Anıtsal Mezarlığı’nı ziyaret etmek; 1953’de ilan edilen ateşkesten sonra Kore’yi ikiye ayıran Demilitarized Zone (DMZ) alanındaki sulh dileklerine yenilerini eklemek; Busan Okyanus Festivali’ne veya Kore sinemasına meraklı iseniz, onlarca film festivaline katılmak; giyim kuşamda sunulan geniş alışveriş alternatiflerinden faydalanmak...Dünyada Türklerin seyahat ederken belki de en çok ilgi ile karşılaştıkları ve sempati gördükleri ülkelerden biri Güney Kore'dir.

Korece ismi Daehan Minguk olan Güney Kore; Çin, Japonya ve Kuzey Kore arasında yer alan bir yarımadadır.Ülke'nin ekonomisi ihracaata dayalı, özellikle elektronik endüstrisi, otomotiv endüstrisi, gemi yapımı, makina endüstrisi, petrokimya ve robotik gibi sektörlerde üretim güçlüdür.En büyük şehir, başşehir Seul’dür. Kore, Çin ile Japonya arasında bir köprü olmasına rağmen, kendilerine has bir kültür geliştirmiştir. Köylerde yaşayan Koreliler, yüzyıllar önceki gibi giyinir ve yaşarlar. Şehirlerde yaşayanlar ise batı dünyasının etkisindedirler.Halkın büyük kesimi Konfüçyüsçülük ve Budizm inancındadır. % 25 kadar Hıristiyan vardır. Halkın kullandığı ve resmî dili Korece'dir.

Eğitim 6-12 yaş arasında mecburi ve ücretsizdir. Ülkede okur-yazar oranı % 92’dir. Güney Kore’de 197 üniversite ile 222 yüksek okul vardır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?