banner15

Ilgaz Dağlarında Kayak

Kuzey Anadolu'nun en yüksek bölümü olan Ilgaz'da yaz - kış turist eksik olmaz. Hele de kış mevsiminde kayak yapmak isteyenler, tesisleri doldurur.

Ilgaz Dağlarında Kayak

Batı Karadeniz Bölgesi'nin en yüksek dağ kütlesi Ilgaz Dağları'nın en yüksek zirvesi Büyükhacat tepesi 2.587 m, ikinci zirvesi Küçükhacat tepesi ise 2.546 m rakımlıdır.Dağın özellikle kuzey kesimleri Karadeniz üzerinden gelen nemli hava kütlelerine maruz kaldığından dolayı, güney yamaçlarına göre nemli ve yağışlı bir iklime sahiptir. Bu iklimsel farklılıklar bitki örtüsünün kısa mesafelerde bile büyük değişimler göstermesine sebep olmuştur.Kuzey yamaçlardaki alçak yerlerde meşe ve kayın gibi geniş yapraklı türler görülürken; yükseklere çıkıldıkça göknar ve sarıçam baskın olur. Güney yamaçlarda karaçam baskın ağaç türüdür. Orman üst sınırı 2000-2200 metredir. Orman üst sınırının üzerindeki alpin kuşakta otsu bitkiler yaygındır. Millî park flora ve fauna özellikleri bakımından önemlidir.Kış sporları ve turizm

Kış sporları tesisleri Ilgaz Millî Parkı içinde yer almaktadır. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile bir adet teleski tesisi bulunmaktadır. 700 metre uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat, 950 m uzunluğundaki teleski ise 1000 kişi/saat kapasitesindedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 00:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35