banner15

İskandinav yıldızı Stockholm

İrili ufaklı adaları, birbirinden ilginç müzeleri, yeşil yürüme yolları, tasarım mağazaları, orijinal mimarisiyle kuzey Avrupa'nın en fazla turist çeken şehrine hoşgeldiniz.

İskandinav yıldızı Stockholm

İsveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Stockholm, İsveç nüfusunun % 21'inin yaşadığı ve bütün ülke sanayisinin % 35'inin bulunduğu bir merkezdir. Stockholm, 13. yüzyıldan beri bir kültür, siyaset, basın-yayın ve ekonomi merkezidir.

Şehir, anakara dışında ondört adaya ve Mälaren Gölü'nün denizle birleştiği bir kanala sahiptir. Stockholm takımadaları, tarihî olarak ayrıca önemlidir. Kentin adalara ve kanallara yayılmış olması, ona Kuzeyin Venedik'i sıfatını kazandırmıştır.

Stockholm sonbahar ve kış mevsimlerinde çok soğuk olmasına rağmen, şu net olarak söylenebilir ki bu şehirde her mevsim ayrı bir güzeldir. 'Çok ada' anlamına gelen Stockholm, 14 farklı ada üzerine kurulmuş bir şehirdir. Genel olarak şehri üç parçaya bölebilirsiniz: Su, yeşil alan ve yerleşim alanları... Burası Venedik kadar güzel olmasının yanında, onun sahip olmadığı dinamikliğe ve canlılığa sahip bir dünya şehridir.


Arlanda Havalimanı'na inerken uçağın camından baktığınızda ise bir masal ülkesi kadar kusursuz derecede yeşil ve mavi tonlarıyla, çatıları şekerden yapılmış gibi duran kırmızı, bahçeli evlerini göreceksiniz.

Gamla Stan, Orta Çağ'dan kalma bir yerleşim bölgesi. Stockholm'ün kalbi burası sayılır. Işıltılı dükkânlar, alışveriş merkezleri, işlek caddeler... Burada bisiklet gündelik hayatın vazgeçilmezleri arasında. Şehrin herhangi bir noktasından bisiklet kiralayarak da geziye çıkabilirsiniz.


Şehrin en işlek caddelerinden Kungsgatan ve Birger Jarlsgatan üzerinden gitmek de bir seçim. Böylece alışveriş yapılabilecek birçok farklı dükkânı görebilirsiniz. Birger Jarlsgatan'ın bitiminden ulaşacağınız Nybroviken Koyu çok stratejik bir nokta. Buradan hem Gamla Stan'a geçebilir hem de Vasa Müzesi'nin bulunduğu Djurgården'a kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Turistik tekne turlarının başlangıç noktası da burasıdır. Bütün bu yolculuk sırasında üşürseniz, Gamla Stan'da Baltık Denizi'ne karşı sıcak beyaz çikolata içebileceğiniz bir yer bulun ve manzaranın tadını çıkarın.

Yürümek size zor geliyorsa, yerli halkın da sıkça kullandığı metro sistemini kullanabilirsiniz. Kışın bazı günler eksi 10 dereceye kadar düşen sıcaklıktan izole bir şekilde yeraltından seyahat ederek, şehrin merkezine ulaşmak mümkün. Metroya nereden binerseniz binin sizi sonuçta buraya, alışveriş ve eğlencenin kalbine getirecek. Metroyla ulaşabileceğiniz alışveriş merkezleri arasında Nordiska Kompaniet ve Åhléns gibi çok katlı ve katmanlı dükkânlar var. NK, kristallerden mücevherlere ve kaliteli İsveç ürünleriyle organik ürünlere farklı bölümleri olan bir mağaza. Åhléns ise moda ve stil konusunda aradığınızı bulabileceğiniz harika bir yer. Kendinizi buralarda vitrin ve ürünlere bakarken kaybolmuş hissedeceksiniz.


Stockholm'ü gezerken toplu taşıma çok işinize yarayacak. Eğer otomobil kiralamak isterseniz aklınızda bulunması gerekenler var. Stockholm'ün merkezine ve bazı bölgelerine otomobille girmek ücretli. Bu da trafik probleminin ve ondan da önemlisi görüntü ve gürültü kirliliğinin önüne geçiyor. Çeşitli noktalarda trafik sıkışıklığı kontrol merkezleri var. Kuralları ihlâl ettiğinizde trafik cezası ödemekten kaçamazsınız. Ancak bunlara gerek olmadan alabileceğiniz Stockholmskortet (Stockholm Kartı) şehirdeki bütün toplu taşıma araçlarından tenzilâtlı faydalanmanızı, şehirdeki müzelere dilediğiniz gibi girip çıkmanızı ve tekne turlarına katılabilmenizi sağlıyor.

Stockholm kartınızla girebileceğiniz belli başlı müzeler arasında en büyük koleksiyona sahip olan Nationalmuseum geliyor. 16 binin üzerinde tablo ve 30 bin el işçiliği ürünü objeyi burada görebilirsiniz. Moderna Museet ise şehrin modern sanat müzesi. Picasso ve Salvador Dali gibi ressamları koleksiyonunda barındıran müzeye, şehrin etrafına yayılmış 100'den fazlası eşlik ediyor. Stockholm müze popülasyonuyla dünyanın en fazla müzeye sahip şehirlerinden birisi. Hemen her ilgi alanına hitap eden müzelerden size uygun olanlarını seçip dolaşmaya başlayabilirsiniz. İlgi çekici diğer müzeler arasında Stockholm Kent Müzesi, Skansen, İskandinav Sanat Müzesi, Kraliyet Para Müzesi ve Vasa Müzesi yer alıyor.

Deniz mahsûlleri açısından İsveç'in şöhretini anlatmaya gerek yok; ünlü balık ve et haline uğrarsanız siz de görebilirsiniz. Ancak çoğu zaman gördüğünüz şeylerin hangi balıklar olduğunu anlamanız kolay olmayacaktır. Şehirde hemen her türden yemek bulmak mümkün. İsveçliler dışarıda yemek yeme alışanlığına sahipler. Soğuğa rağmen sosyalleşmenin, sohbet etmenin, arkadaşlarla buluşmanın en güzel yolu restoranlardan geçiyor. İtalyan, vejetaryen, deniz ürünleri, İsveç mutfağı...

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 21:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35