İzler sergisi Yunanistan'da

Atina'da açılan sergide; mültecilerin, güvenli bir hayat için Avrupa'ya ulaşmak ümidiyle çıktıkları zorlu yolculukta neler yaşadıkları anlatılıyor.

Dünyanın Bir Ucu 10.03.2016, 23:29 10.03.2016, 23:29
İzler sergisi Yunanistan'da

Savaştan, ölümden kaçan mültecilerin Avrupa'da mutlu bir hayat yaşamak hayali ile çıktıkları ve genellikle perişanlıkla neticelenen yolculukları Atina'da sıradışı bir sergiye konu oldu. Dört katlı tarihî bir binada düzenlenen sergide, her bir salon bu zorlu seyahatin farklı safhalarına işaret etti.

İlk salonda, mültecilerin çıkış noktası olan ülkeleri baharatlardan yapılan haritalarla gösteriliyor. Bir sonraki salonda ise mültecilerin Türkiye'ye geçişi, Gaziantep'teki bir çadır şehirle temsil ediliyor. Yaşanan dram, çocukların çizdikleri resimlerle anlatılıyor.


Yandaki salonda ise Türkiye'den Yunan Adaları'na geçmek üzere bir otel odasında bekleyen bir mültecinin yaşadıkları anlatılıyor. Salonda gönüllü bir mülteci; sergi süresince, bu heyecanlı bekleyişte bir mültecinin yaşadıklarını ziyaretçilere aktarabilmek adına kendi tecrübesini yeniden canlandırıyor.

Ege'deki zorlu yolculuk da fotomuhabiri Yüksel Peçenek'in video görüntüleri ile ekrana aktarılıyor. Bir sonraki adımda ise Yunanistan'da mültecilere sağlanan danışma hizmeti anlatılıyor. Sergiyi gezenler burada mültecilere Yunanistan tarafından verilen hizmetler hakkında bilgi alabiliyorlar. Tanıkların günlüklerinin bulunduğu adada, Yunanistan ve Makedonya sınırında mültecilere yardım eden gönüllülerin şahit oldukları duygu dolu anlar yazı ile aktarılıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?