banner15

Kedisi ve gölüyle Van

Kendine has bir şehir olan Van, İpek Yolu'nun üzerinde yer aldığı konumuyla, geçmişteki canlılığını yakalamayı hedefliyor.

Kedisi ve gölüyle Van

Bir yandan tarihî mirası, öte yandan gölü ve de kahvaltısından kedisine kadar kendine has değerleriyle Van, iktisadî açıdan büyük potansiyel gösteren vilayetlerimizden biridir.

Van'ın ekonomisi temel anlamda tarım ve hayvancılığa dayanır.  Şehir, geniş ve verimli meraları ile hayvancılık için ideal şartlar sunuyor olsa da, hayvancılığın son yıllarda gitgide azalması, iktisadî faaliyetler içerisindeki payını da aşağı çekiyor. Sanayi; tarım ve hayvancılığın düşen ivmesini ikame eden bir alan oluşturuyor. Sanayileşme konusunda Van'ın geldiği nokta, potansiyelini hayata geçirme konusunda hâlâ alması gereken epeyce yolu olduğunu gösteriyor.


Gerek yüksek rakımı, gerekse lojistik unsurlar nedeniyle Van'da büyük ölçekli sanayiden ziyade, orta ve küçük ölçekli sanayi kuruluşları ağırlık kazanıyor. Şehrin sanayisinin kalbi olan Van Organize Sanayi Bölgesi, şu anda 90'a yakın üretim tesisine ev sahipliği yapıyor. Krizin kendini en yoğun hissettirdiği dönemlerde bile büyümesini sürdüren bölge, sosyo-ekonomik yapısına paralel olarak gıda ve hayvancılık ürünlerinden tutun da inşaat sektörüne ve kimyaya uzanan geniş bir yelpazede üretim tesislerini barındırıyor.


Van'ın bir diğer önemli özelliği de, vilayet dâhilindeki müesseselerin ve müteşebbislerin uluslararası kaynakları ve fonları kendine çekebilecek zenginlikte projeler geliştirebilme yetenekleridir. Van, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden kullanılan krediler bakımından önde gelen şehirlerinden biridir. Öyle ki Van'da ilgili kamu kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin neredeyse tamamında Avrupa Birliği fonlarına uygun projeler geliştirecek departmanlar oluştuğu görülüyor. Kredi kullanımı sadece Avrupa Birliği ile de sınırlı değil. Şehrin ve bölgenin kalkınma sürecinde Dünya Bankası kredilerinden de yararlanılıyor.


Mikro kredi mekanizmasından da faydalanan Van'da başta el emeği ve göz nurunu ürüne dönüştüren kadınlar olmak üzere farklı alanlarda girişim yapan müteşebbisler, ekonomiye küçük ama kıymetli katkılar sağlıyor. Bu süreçte başta Van Valiliği ve Van Sanayi ve Ticaret Odası olmak üzere sivil toplum örgütleri ve kadın derneklerinin payı büyük. Misal verecek olursak; Van Valiliği, Van Tek Adımda Yatırım Bürosu (VANTAY) girişimi ile bölgede yatırım yapmak isteyenlere destek olmak, bürokratik süreçlerde yardımcı olmak ve problemlerine çözüm bulmak için yoğun gayret harcıyor. Bütün bu uygulamalar, Van'ın hangi ölçekte olursa olsun yatırım çekme kapasitesini artıran neticeyi gözler önüne seriyor.


Van'ın ekonomik gelişiminde önemli potansiyel noktalardan biri de hudut ticareti… Bugün Van, sınır ticaretinin avantajlarını bir kez daha yaşamaya oldukça yakın. Son dönemde komşu ülkelerle ilişkilerimizin sürekli gelişmesi ve dış ticarette pazar çeşitlendirme stratejisi, Van için önemli bir açılım olabilir. Bu konunun arz ettiği öneme binaen Van Ticaret ve Sanayi Odası ve Van Valiliği'nin hudut ticaretini geliştirici işbirlikleri konusunda değerli katkılar sağlamasıyla birlikte Van ekonomisi, mühim bir istihdam ve iktisadî değer alanına kavuşmanın eşiğine geldi.


Van, tarihi boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmış ve bu kültürlerin zenginliğini bugünlere taşıyabilmiş bir şehirdir. Asurlular, Urartular, Persler, Bizans İmparatorluğu, Türkmenler, Selçuklular, Osmanlılar gibi döneminin en güçlü uygarlıkları, Van'ı önemli merkezlerinden biri olarak konumlandırmışlardır. Özellikle Urartu medeniyetini anlamak, geçmişten bugüne olan izlerini takip etmek için bu medeniyetin başkenti olan Van'ı ziyaret etmek bir mecburiyettir.


Bütün bu zengin tarihî miras, Van'ı turizm açısından bir cazibe merkezi haline getiriyor. Van, halkından yöneticisine kadar her noktada turizmin önemini kavramış bir vilayet... Bu potansiyeli hayata geçirme konusunda da herkes üzerine düşeni yapıyor. Öyle ki geçtiğimiz yıllarda düzenlenen EMITT Fuarı'na katılan Van, bu fuarda "En Etkili Tanıtım Ödülü"ne layık görülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 19:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35