banner39

Kosova'nın Zerrini Prizren

Şehir, Şar Dağları’nın eteklerinde konumlanmıştır. Prizren ili, Makedonya ve Arnavutluk devletleri ile sınırdaştır.

Dünyanın Bir Ucu 03.05.2013, 22:53 16.11.2017, 12:12
Kosova'nın Zerrini Prizren

Prizren, Kosova'nın güneybatısında bir şehir ve belediye merkezidir.

Osmanlı klasik döneminde şehrin adının “Pürzerin / Pürzerrin” olduğu belirtilmiştir. Osmanlı kaynaklarında Prizren için birkaç adın geçtiği, bunların da “Pürzeyn, Pürzerrin, Perzerrin, Pürzen, Zerrin” gibi adlar olduğu da belirtilmiştir. M. Mujezinović'in Suzi Çelebi ve Nehari'nin mezar kitabelerinde yaptığı araştırmalarda şehrin “Zerrin” olarak da adlandırıldığı görülmektedir. Zerrin, Farsça'da "altın madeninden yapılmış" anlamına gelmektedir.

Günümüzde Prizren, Kosova’nın başkenti Priştine’nin gelişmesi kadar hızlı bir gelişme süreci yaşamamakla beraber, birçok açıdan yenileşme devresindedir. Çağdaş ihtiyaçları karşılamakta zorlanan şehir yolları genişletilerek yenilenmekte; idarî binalar geliştirilmekte; konut ihtiyaçlarına uygun yapılar tesis edilmekte, şehir kalkınmaktadır.

Prizren’in bugünkü durumu, yakın geçmişte olduğu gibi sosyal çeşitlilik arz etmektedir. Şehirde Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Romlar, Fandalar (Katolik Arnavutlar) beraberce yaşamaktadırlar. Bu yapı içinde Osmanlı devrinden itibaren bölgenin kültür ve anlaşma lisanı Türkçe, bugününde de aynı güçte olmasa da özelliğini korumaktadır. Bunda Prizren Türklerinin sosyal yapıdaki baskın, etkili, aktif durumları ön plandadır.

Uzun tarihî geçmişinden Prizren’in bugününe çok sayıda bina miras olarak kalmıştır. Şahıslara ait tarihî evler, binalar ve yapılar dışında zikredilebilecek belli başlı yapı ve bölgeler şunlardır:

Taşköprü
Şadırvan
Prizren Kalesi
Prizren Kalealtı
Cuma Camii
Sinan Paşa Camii
Bayraklı Camii
Maraş Camii
Emin Paşa Camii
Suzi Çelebi Camii
Müderris Ali Efendi Camii
Namazgâh (Kırık Cami)
Maraş
Prizren Rüştiyesi
Prizren Saat Kulesi
Gazi Mehmed Paşa Hamamı
Şemseddin Ahmed Bey Hamamı
Türk Çarşısı

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?