Kralın efsanevî merdiveni

Meşhur Fransız imparatoru Napolyon'un doğduğu, İtalya ve Fransa arasında sürekli ihtilaf konusu olan Korsika adası günümüzün turistik mekânlarından biridir.

Kralın efsanevî merdiveni


Fotoğrafçı Allard Schager, bu kareyi, Akdeniz'deki Korsika adasının Bonifacio kasabasında bulunan ve dik bir uçurumun kenarına oyulmuş orta çağdan kalma Kral Aragon merdiveninde çekmiş. Efsaneye göre, bu tehlikeli yol, merdivenin en sonundaki kaleye ulaşmak için bir gecede oyulmuştur.

Uçurumun tepesinden denize 187 dik basamak ile inilebiliyor. Kral Aragon’un merdivenleri denilen bu yeri, 3-4 € ödeyerek gezebilirsiniz. Korsika’ya ulaşım genellikle Paris aktarmalı olarak yapılıyor. Adada 3 tane havaalanı bulunuyor. İstanbul’dan Paris’e uçuş ortalama 3,5 saat, Paris’den de bu adaya uçuş süreniz ise en fazla 1 saat.


Akdeniz'de Fransa'ya bağlı bir ada olan Korsika, Fransa'nın güneydoğusunda, İtalya'nın batısında ve Sardinya adasının kuzeyinde yer alır. Ancak Korsika halkının önemli bir bölümü kendini hiçbir zaman Fransız olarak hissetmemiş ve Fransa hâkimiyetine karşı olan isyanlarını günümüze kadar devam ettirmiştir. 19. asrın sonlarından itibaren İtalyanca'ya yakın bir lisan olan Korsika dilinde yeniden canlanma görülmüştür. Korsika lisanında çıkarılan ilk gazete bu dönemde basılmıştır.


Korsika'nın fethi de, 1553 yılında, Fransız ve Osmanlı kuvvetlerine yardımcı olan Korsikalıların, Ceneviz Cumhuriyeti'nin elindeki Korsika adasının bir kısmını, Osmanlı kuvvetlerinin adadan ayrılmasının ardından ise adanın tamamının Fransızların eline geçmesiyle sonuçlanan hadisedir.

2. Dünya Savaşı'nda, 1942-1943 seneleri arasında İtalya tarafından da işgal edilen Korsika, 1975'de Fransa'nın 22 bölgesinden biri olmuştur. Ada nüfusunun yaklaşık % 70'i Korsikalıdır. Korsikalıların da % 98'i hem Fransızcayı hem de Korsikaca'yı kullanırlar. Başkenti Ajaccio şehridir.


Korsika'nın yetiştirdiği en meşhur kişi Napolyon Bonapart'tır. 1769'da doğmuş olan Fransız Devrimi'nin generali, 11 Kasım 1799'dan 18 Mayıs 1804'e kadar Fransa Konsülü olarak Fransa Cumhuriyeti'nin ilk başkanı, sonrasında da 18 Mayıs 1804 ile 6 Nisan 1814 arasında 1. Napolyon adını alarak Fransa İmparatoru ve İtalya Kralı olmuştur. 5 Mayıs 1821'de sürgündeyken ölmüştür.


Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı bir Akdeniz iklimine sahip olan Korsika'nın tabii bitki örtüsü Akdeniz ormanları ve makidir. Ada ayrıca "Korsika Bölgesel Doğal Parkı"na sahiptir. Bu parkta ender bulunan binlerce havyan ve bitki çeşidi koruma altındadır. 1972'de oluşturulan bu park; Porto Körfezi'ni, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Scandola Doğal Rezervi'ni ve adanın en yüksek dağlarından bazılarını içerir ve sadece tekneyle ulaşılabilir. Tehlike altındaki 2 toynaklı memeli alt tür olan Yabanî Koyun ve Korsika Kızıl Geyiği yaşamaktadır.

Korsika ekonomisinde turizm en önemli alandır. Sahilleri, sahip olduğu Akdeniz iklimi, güzel dağlarıyla ada Fransızlar ve Batı Avrupalılar için önemli bir turizm merkezidir.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER