Kuzeyin el değmemiş köşesi

Hordaland çok sayıdaki çeşitli adaları, fiyortları, dağları ve buzulları ile Norveç'in önemli bir turizm merkezidir.

Kuzeyin el değmemiş köşesi

Tarihî mekânlar da dâhil olmak üzere, eyalette, ortaçağ döneminde yapılmış pek çok bina bulunmaktadır. Saraylar, kuleler ve tarihî dönemlerden kalma pek çok tarihî eser barındıran Hordaland'in, tarihî bölgeleri Utne (Hardanger), Stord (Sunnhordland) ve Voss'da müzeler bulunmaktadır. Ayrıca Bergen'de, Norveç çapında önemli sanat, kültür ve tabiat tarihi müzeleri vardır.Hordaland, (Norveççe:Hordaland fylke) Norveç'in batı kıyısında yer alan sınırları içinde 33 belediye bulunan bir eyalettir. Rogaland güneyinde, Sogn og Fjordane kuzeyinde, Buskerud ve Telemark doğusunda eyaleti çevrelemektedir. Norveç'in toplam nüfusunun % 10'u, 490.000'inin üstünde kişi burada yaşamaktadır.

Merkezî eyaletin en yüksek, bölgenin üçüncü, ülkenin 9'uncu nüfusu en yoğun şehri Bergen'dir. Alanının % 71'i deniz seviyesinden 300 metre yüksek dağlık bölgelerden oluşmaktadır. Voss, Odda ve Leirvik diğer şehirleridir.Eyalet coğrafî olarak 4 bölgeye ayrılmıştır: Nordhordland, Sunnhordland, Hardanger ve Voss.

Hordaland, çok sayıdaki büyük ve küçük adaları, gölleri, buzulları, fiyordları, şelaleleri, dağları ve ovaları ile muhteşem bir manzaraya sahiptir.Hardanger, Norveç'in meyve ihtiyacının yaklaşık % 40'ını karşılar.

Hordaland'in yaklaşık bin yıllık bir mazisi vardır. 7. yüzyıldan itibaren yaklaşık 900 sene Hordafylke adı altında küçük krallıkların egemenliği altında kalmıştır. 16. yüzyılın başlarında Norveç, dört “len”e bugünkü adıyla eyalete ayrılmıştır. “Bergenhus len”, Bergen dâhil olmak üzere batı ve kuzey Norveç'i kapsamaktaydı.1662 yılında 'len', amt. yani valilik olarak değiştirilmiştir. “Bergenhus amt.” Hordaland, Sogn og Fjordane, Sunnmøre, Troms ve Nordland'den oluşmaktaydı. 1763 yılında bu valilik güney ve kuzey olmak üzere ikiye ayrılmıştır. 1919 yılında “Sondre Bergenhus amt”, “Hordaland Fylke” olmuştur. 1831-1972 yılları arasında Bergen, şehir-eyalet statüsünde değerlendirilmiştir. 1972 yılında eyalet statüsünü kaybederek Hordaland'in parçası olmuştur.“Voss-Bergen” demiryolu 1883 yılında açılmıştır. 1909 yılında Oslo'dan dağların arasından geçen Bergen Demiryolu yapılmıştır. 1935'te yapılan “Voss-Granby” (Hardanger) demiryolu, 1985 yılına kadar sadece taşımacılık için kullanılmıştır. Doğusunda dağların arasında ulaşımı sağlayan 4 ana yol vardır. E 16 Bergen üzerinden Voss, Gudvangen, Aurland, Lærdal ve Filefjell'den geçmektedir. E 16, E 39 ve E 134 yollarına karayolu bağlantıları vardır. Özellikle batıdaki ilçe ve şehirlere tüneller ve köprüler inşaa edilmiştir.Eyalet aynı zamanda uluslararası trafiğe sahiptir ve yolcu sayısı ile ülkenin en büyük ikinci havalimanı olan ana havaalanı, Bergen'in güneyinde, Flesland'de bulunmaktadır. Ayrıca Voss ve Stord'da birer havaalanı bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 22:23
banner53
YORUM EKLE

banner39