banner39

Makedonya Yörükleri

Yıldırım Bayezid Han dönemi olan 14. asırdan bu yana Makedonya'nın doğusunda yaşayan Yörük Türkleri geleneklerinden kopmamışlar.

Dünyanın Bir Ucu 13.01.2016, 22:41 16.01.2016, 11:13
Makedonya Yörükleri

Balkan Türkleri arasında da önemli bir etnik nüfus olan Makedonya'daki Yörük Türkleri'nin mâzisi, Osmanlılar'ın Balkan topraklarını fethettiği 14. yüzyıla uzanıyor. Büyük çoğunluğu Yıldırım Bayezid zamanında Karaman'dan gelen Yörük Türkleri, bütün Türk dünyası için önemli bir değerdir. Osmanlılar'ın Balkanlar'daki mirası olan Yörük Türkleri bugün Makedonya'nın farklı bölgelerindeki dağ köylerinde yaşıyor. Aradan geçen 600 yıla rağmen kültürlerini, dillerini ve geleneklerini yaşatmaya devam ediyorlar.


Halen Doğu Makedonya'nın yüksek dağlarında, Yörükler'in yaşadığı etrafı ormanlarla çevrili köyler Türkçe isimlerini koruyorlar. Etnolog Elizabeta Koneska "Yörükler 14. yüzyılda ilk olarak Selanik’te sonra Valandova-Doyran bölgesine, İştip-Radoviş bölgesine ve hatta bir dönem Sırbistan'ın Pçinya bölgesine de yerleştiler. Tarihçilerin teorilerine göre Orta Asya’dan Anadolu’ya ve sonra Balkanlar'a göç ettiler. Yörükler, kültür ve âdetlerini korumayı başarmıştır. Fakat değişik sıkıntılarla da karşıkarşıya kalmışlardır. Bu sorunların en önemlisi ise tahsil... Bu konuda Makedonya’da işler yavaş yürüyor ve maalesef bu tür topluluklarda bu yavaşlama daha fazla hissedilmektedir. Yolların asfaltla döşenmesi işinin 1999 yılında yapıldığını gözönünde bulundurursak, değişikliklerin yavaş gitmesinin yegâne sebebi dağlık bölgelerde yaşamalarıdır diyebiliriz. Bu sebepten Radoviş ve İştip bölgesinde bulunan yörükler geleneksel âdetleri koruyabildiler. Kocacık’ta da Yörükler var ancak doğu bölgesine nazaran burası çağdaş dünyadan daha çok etkilenmiştir" diyor.


Yörük gelenekleri zengin folklorik özellikleri ve kendine has tarzları bünyesinde barındırıyor. Bu geleneksel kültür kadın kıyafetlerinde de kendini gösteriyor. Her yıl düzenlenen Yörük Türkleri festivali, ülkenin farklı şehirlerinde yaşayan Türkleri buluşturuyor. Festival ayrıca ülkenin önemli isimlerini, siyasetçilerini ve Türkiye’den gelen misafirleri de ağırlıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?