banner39

banner35

Mombasa'nın Bahtsız Tarihi

Mombasa, Hint Okyanusu kıyısında olması sebebi ile Hint ve Arap kültüründen çok etkilenmiştir.

Dünyanın Bir Ucu 28.12.2012, 12:12 28.12.2012, 12:12
Mombasa'nın Bahtsız Tarihi

Mombasa, Kenya'nın 2. büyük şehri ve Coast vilayetinin merkezi. Ülkenin en mühim limanıdır. Hint Okyanusunun kıyısındaki bir körfezde yer alan mercan adasının üzerinde kurulmuştur. Bir turizm merkezi olan Mombasa'nın yüzölçümü 14,5 km²'dir. Nüfusunun yüzde 55'i Müslüman olan Mombasa'da, Osmanlı'dan kalan bir kalenin kalıntıları bulunmaktadır.

Cadde

Şehrin kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, uzun bir mâziye sahip olduğu tahmin edilmektedir. 11. yüzyılda Arap tacirler tarafından kurulan şehrin ismi, Umman'daki Mombasa'dan gelmektedir. Şehri 1331'de meşhur seyyah İbni Batuta, 1498'de de Portekizli denizci Vasco da Gama ziyaret etmiştir. Gama'nın bu ziyareti, o bölgenin felaketi olmuştur. Çünkü Portekiz donanması bölgede korkunç işgaller yapmış, müthiş bir baskı kurmuştur.

Badalla Camisi

1500'lü senelerin hemen başında Portekiz baskısından bunalan Afrika, Arabistan, Hindistan ve Endonezya'daki Müslümanlar, o zamanlar bölgenin ve dünyanın en güçlü İslam devleti olan Osmanlı Devleti'nden yardım istemişlerdir. O dönemde, Portekiz baskısı nedeni ile Osmanlılardan yardım bekleyen Müslüman topluluklarından birisi de Kenya Müslümanlarıydı. 1498’de Kenya sahillerine gelen Portekizli Gemici Vasco da Gama’dan kısa bir süre sonra Portekizliler bölgeye tekrar gelerek 1502’de Müslüman nüfusun yoğun olduğu Mombasa'yı yakıp yıkmışlardır.Emir Ali Bey komutasındaki Türk donanması Mogadişu, Lamu, Malindi, yolunu izleyerek Mombasa’ya geldi ve bölgeyi Osmanlı egemenliğine soktu. 1581 yılında Portekizliler Mombasa’ya tekrar saldırdılar. Bunun üzerine Emir Ali Bey 1588 yılı ortalarında tekrar gelerek, Portekizlileri buradan uzaklaştırdı ve bölgeyi yeniden Osmanlı hâkimiyetine soktu.Ancak Portekizliler Mombasa gibi kendileri için son derece hayatî öneme sahip bu liman şehrini geri almak için Batı Hindistan’ın Goa limanındaki donanmalarını buraya sevk ettiler. 1589 yılında Mombasa’yı Osmanlı birliklerinden ve yerlilerin elinden alan Portekizliler, büyük bir katliam yaptılar. Emir Ali Bey bu çatışmalar sırasında şehid oldu. Kısa bir süre Mombasa’da kalan Osmanlı askerlerinin inşaa ettikleri kalenin bazı kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.

Baluchi Camisi

Hint Okyanusu sahilinde önemli bir ticaret limanı olan ve stratejik konumundan dolayı 1840'a kadar Araplar, İranlılar, Portekizliler ve Osmanlılar arasında el değiştiren Mombasa, sürekli savaşlara sahne oldu. 1840'ta Zengibar sultanının denetimi altına girdi. 1895'de İngiliz idaresine geçti ve 1907'ye kadar İngiltere'nin Doğu Afrika Protektorası'nın yönetim merkezi olarak kaldı. 1928'de belediye, 1959'da şehir statüsü kazandı. 1963'e kadar Zanzibar Devleti'nin bir parçası olan Mombasa, o tarihte yeni kurulan Kenya'ya katıldı.Mombasa'nın iklimi ılıman, yağmurlu ve tropikal bir özellik taşır. Mombasa'nın eski bölümü, dar sokakları, oymalarla süslü balkonları olan yüksek evleri, camileri ve tapınaklarıyla bir Doğu şehri görünümündedir. Portekizliler tarafından yaptırılan İsa Kalesi (1593-95) bugün müzedir.

Mackinnon Road Camisi

Mombasa, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bir şehir. Kenya'nın batısı ile doğusu birbirinden çok farklı. İnsanlar, trafik, yapılar, yollar... Mombasa, Hint Okyanusu kıyısında olması sebebi ile Hint ve Arap kültüründen çok etkilenmiş.Mombasa'da iki limanı bulunur: Adanın doğusundaki Eski liman ile batısındaki Kilindini limanı. Eski liman günümüzde, yalnızca Arabistan, Basra Körfezi ve Hindistan'dan gelen mavna ve küçük tekneler tarafından kullanılmaktadır. Kilindini, 16 palamar yeri olan modern bir derinsu limanıdır.Mombasa, bölgenin tarımsal ürünlerinin pazarlandığı bir ticaret merkezidir. Kuzeydoğu Tanzanya ve Uganda'dan kara ve demir yollarıyla gelen ürünler buradan ihraç edilir. Mombasa'da gemi inşaa ve onarım atölyelerinin yanı sıra madenî eşya, çimento, şeker, gübre ve yağ fabrikaları vardır.

Moi Uluslararası Havaalanı Mombasa'nın hava ulaşımını sağlar ve Kenya'nın ikinci büyük havaalanıdır. Demiryoluyla başkent Nairobi'ye bağlantı vardır. Karayolu ulaşımı ise daha elverişsiz durumdadır, karayolu ile başkent Nairobi ve Tanzanya'nın eski başkenti Dar es Selam'a ulaşılabilir. Kenya'nın en büyük limanı olan Mombasa Limanı daha çok yük taşımacılığına yöneliktir.Ada, anakaradaki 259 km²'lik belediye alanına karayolu, köprü ve feribotla bağlanır.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?