banner39

Mukaddes Şehir Medine

Medinet'ül Münevvere Hazreti Peygamber Muhammed aleyhisselamın 622 yılında hicret ederek teşrif buyurduğu, Mekke'nin kuzeyindeki şehir.

Dünyanın Bir Ucu 03.08.2012, 22:41 03.08.2012, 22:50
Mukaddes Şehir Medine

Medine, (Arapça: المدينة المنورة veya المدينة), Suudi Arabistan'da Mekke'nin kuzeyinde yer alan şehridir. Eski adı Yesrib (Arapça: يثرب)'dir. Medine'ye, Medirra, Medirke, Meddiyne, Mezzine de denmiştir.Yesrib, hicretten önceki ismidir. Şehrin adı hicretten sonra Hazreti Peygamber sallallahü aleyhi ve sellem efendimiz tarafından "Medinet'ül Münevvere" (aydınlanmış şehir) olarak değiştirilmiştir.

Melikşah döneminde (1072-1092) Selçuklu topraklarına katılmasıyla Türk egemenliğine giren Medine, daha sonra tüm Hicaz bölgesi gibi sırasıyla Eyyubî ve Memlûk devletlerinin topraklarına katıldı. 1517 yılında Yavuz Sultan Selim'in Memlûk ordusunu Ridaniye Savaşı'nda mağlup etmesi üzerine, bütün Hicaz bölgesiyle birlikte Medine de Osmanlı Devleti'nin topraklarına katıldı.Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan 2. Abdülhamid han tarafından Medine'ye kadar demiryolu hattı inşaa ettirilmiştir. Böylece Haydarpaşa garından tren ile Medine'ye 3 gün içinde ulaşım sağlanmakta idi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında 1916 yılında başlayan Arap Ayaklanması sırasında tüm çevre kentleri isyancıların eline geçerken, Medine Kalesi daha sonra "Medine Müdafii" unvanını alacak Fahrettin Paşa'nın komutasındaki Türk askerlerinin zor şartlara rağmen kahramanca direnişiyle savaşın sonuna kadar Osmanlı Devleti'nin elinde kaldığı gibi, 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesi'nden sonra da Fahrettin Paşa şehri teslim etmedi.

20 Ocak 1919'da Osmanlı başkentinden gelen talimat sonucunda buradaki askerî birlik teslim oldu ve şehirdeki Türk egemenliği sona erdi.Hac mevsiminde Mekke ile birlikte Medine de milyonlarca hacı tarafından ziyaret edilir. Şehirde ziyaret edilecek önemli yerler şunlardır:

    Mescid-i Nebevî (Ravza-i Mutahhara)
    Uhud Dağı ve Kabristanı
    Yedi Mescidler
    Mescid-i Kıbleteyn
    Kuba Mescidi (Müslümanların inşaa ettiği ilk mescid)
    Hamza Mescidi
    Ali Mescidi
    Cennet-ül Baki (Kabristan)
    Ebu Bekir Mescidi
    Osman Mescidi
    Ömer Mescidi
    Cuma Mescidi
    Mescid-i Gamame (Bulut Mescidi)
    Osmanlı Cami

İmamı Busiri Hazretleri ne güzel söylemiştir:
Can ve cihan sultanı Peygamber Efendimizin mübarek cismini bağrında saklayan toprak kadar güze kokan hiçbir koku yoktur. Ne saadetli ve devlettir o kimse ki o mübarek toprağı koklayıp öpmüştür.

Bu muhabbet ve hassasiyetin bir tezahürüdür ki, Mescid-i Nebevînin imamı olan İmam Malik hazretleri, Rasullullah sallallahü aleyhi vesellemin bastığı toprağa hürmeten Medine–i Münevvere’de hayvan üzerine binmez, ayakkabı dahi giymezdi. O kadar edep sahibiydi ki abdest tazelemek için Medine-i münevvere dışına çıkardı.

Pakistan’ın manevi mimarı Muhammed İkbal bir gün Medine’den dönen hacıları ziyaret ederek onlara, bir müslüman gönlünü sergileyen şu suali sorar:
“Medine-i Münevvere’yi ziyaret ettiniz, uhrevi Medine çarşısından gönlünüzü ne gibi hediyelerle doldururdunuz? Getirdiğiniz maddi hediyeler, takkeler, tesbihler, seccadeler bir müddet sonra eskiyecek, solacak ve bitecek. Medine’ nin solmayan, gönüllere hayat veren, ruhanî hediyelerini getirdiniz mi?"

Hediyeler içinde Hz. Ebubekir’ in sıdk ve teslimiyeti, Hz. Ömer’in adaleti, Hz. Osman’ın haya ve cömertliği, Hz. Ali’nin irfan ve cihadı var mı? Bugün binbir ızdırap içinde kıvranan İslam dünyasına gönlünüzden bir asr-ı saadet heyecanı verebilecek misiniz?

Bir hadis-i şerifte Hazreti Peygamber şöyle buyuruyor: “Kim sevap kastederek, beni Medine’de ziyaret ederse, o benim komşum olur. Kıyamet günü ona şefaat ederim.”

Medine’ye girerken "Rabbim! Gireceğim yere dosdoğru girmemi sağla; çıktığım yerden de dosdoğru çıkmamı sağla. Bana katından, yardımcı bir güç ver" duasını okumalıdır.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü