banner15

Müzeler şehri Zagreb

İki bölümden oluşan [Gornji grad, Donji grad] Zagreb gezisine şehrin merkezi olan Trg Bana Jelacica’dan başlayabilirsiniz.

Müzeler şehri Zagreb

Zagreb, Hırvatistan'ın başkenti ve en yüksek nüfusa sahip şehridir.

Kaptol ve Gradec bölgeleri de Gornji grad bölümünde bulunuyor. Bu bölge, şehrin Orta Çağ’dan kalan eserlerinin yoğunlaştığı yerdir. Meydandan biraz yürüyünce şehrin en renkli noktalarından biri olan Dolac Pazarı'na ulaşırsınız. Tezgâhlar arasında biraz gezindikten sonra, Tkalciceva Ulica sokağına girerseniz, burada 13. asırdan kalmış bir şehir kapısı göreceksiniz.Zagreb’e yukarıdan bakmak istiyorsanız Lotrscak Kula'ya (Kule) çıkabilirsiniz. İnişinizi de, isterseniz yürüyerek, isterseniz de tarihî füniküleri kullanarak yapabilirsiniz. Bu füniküler tam yüz seneliktir ama bu sizi korkutmasın, tıkır tıkır çalışıyor.

Eğer yorulduysanız ya da sandviçinizi yemek için sakin bir yer arıyorsanız, gitmeniz gereken yer olan Maksimir Park'a ulaşmak için 4, 7, 11, 12 numaralı tramvayları kullanabilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise Bukovačka. Parkın içinde bir de hayvanat bahçesi bulunuyor.Müzeleriyse o kadar çok ve çeşitli ki, hangi birine gideceğini şaşırıyor insan. Pek çoğuna girebilirsiniz evet ama hiçbiri Broken Relationships Museum kadar enteresan gelmeyecektir. Bu kadar az objeyle dünyaları anlatan çok fazla müze yoktur herhalde. Müzede sergilenen objelerin hepsi, kırık bir aşk hikâyesi, bir ayrılık ya da hasretdolu. Mesafeler yüzünden kavuşamamış bir çiftin birbirine yolladığı mektuplardan uçak biletlerine, bir kavga sırasında kırılmış camın parçalarından giyilmiş elbiseye kadar pek çok farklı obje ve hikâyeleri gizli burada.

Para birimi Kuna'dır ve kuna'nın şehirde alım gücü çok yüksek. Yeme-içme ise son derece ucuz. Yemekten sonra ister bir ara sokakta saklanmış, ister en hareketli meydanların birinde bulunan mekânlardan birinde kahve keyfi yapabilirsiniz.Ivica i Marica'ya gitmeden dönmek olmaz. Ivica i Marica bildiğimiz Hansel ve Gretel'den alıyor ismini. Şeker ve bisküvi figürleriyle yapılmış pastanesi ve hemen bitişiğinde geyik etiyle yapılmış gulaş bulabileceğiniz bir lokantası bulunan lezzet diyarıdır.Şehirde bir de eski füniküler metro hattı var, her iki yanında merdiven bulunan. Hat o kadar kısa ki, yanındaki merdivenleri kullanarak çıksanız bile yorulmuyorsunuz. Bu füniküler aynı zamanda şehre yüksekten bakabileceğiniz bir manzaraya sahip üst şehir ile merkez olarak tâbir edilebilecek alt şehri birbirinden ayırıyor.

Sebzeden meyveye, balıktan peynir çeşitlerine, çiçekten hediyelik eşyaya kadar, her şeyden azar azar satılıyor bu pazarda. Alışveriş demişken, başta ayakkabı ve çanta olacak şekilde tekstil ürünlerinin son derece ucuz olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Zagreb'de herkes son derece güleryüzlü ve yardımsever iken, Dubrovnik'deyse tam tersi...

Kısacası 2-3 günlük sessiz, sakin bir tatil için biçilmiş kaftan Zagreb şehri...

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 19:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48