Okyanusun orta yeri

Karayip Denizi'nde Küba'nın güneyinde Jamaika'nın kuzeybatısında yer alan başlıca 3 adadan oluşan Caymanlar, İngiltere'ye bağlıdır.

Dünyanın Bir Ucu 12.12.2014, 19:01 12.12.2014, 21:39
Okyanusun orta yeri

* En büyük iskân yeri Georgetown şehri olan Cayman Adaları, ilk olarak Kristof Kolomb tarafından 10 Mayıs 1503'de keşfedilmiştir. Kolomb gördüğü kaplumbağalara ithafen adalara "Las Tortugas" ismini vermiştir.

* 1670 senesinde imzalanan Madrid Antlaşmasıyla adalar, Jamaika Adası ile birlikte resmen İspanya idaresinden İngiltere'ye geçti ve idarî olarak Jamaika'ya bağlı kaldı.

* 1962'de Jamaika da bağımsızlığını ilan edince, Büyük Cayman, Küçük Cayman, Cayman Brac'dan müteşekkil olan Cayman Adaları yine İngiltere'de kaldı.

  

Grand Cayman Papağanı ve adalar topluluğunun Karayip Denizi'ndeki yeri

Cayman Brac Papağanı (Amazona leucocephala hesterna) ve Grand Cayman Papağanı (Amazona leucocephala caymanensis) adalara has iki Küba Papağanı (Cuban Amazon) alt cinsidir. Ayrıca ada topluluğunda "Kraliçe 2. Elizabeth Botanik Parkı" bulunmaktadır.

Gemi turu ile gidiyorsanız vize istenmiyor normalde fakat maalesef Türk pasaportu ile gidenlerden vize isteniyor. Gemi denizin açığında demir atıyor ve tekneler ile limana ulaşılıyor. İster gemide satın aldığınız turlara katılabilirsiniz isterseniz kendi arzunuza göre dolaşabilir veya limanda turlar ayarlayabilirsiniz.

Bir çift Stingray, Atlas Okyanusu'nun maviliklerinde sür'atle yol alıyor

Adada gezmeye başlayınca görülen inanılmaz ihtişamdaki mavilik yolculuk müddetince hiç bitmesin istiyorsunuz. Denize girdiğiniz zaman suyun seviyesinin okyanusun ortasında 1 metre yüksekliğinde olduğunu görünce hayretler içerisinde kalıyorsunuz. Bir başka şaşkınlık da stingray denilen deniz canlısıyla karşılaştığınızda yaşıyorsunuz. Turistlere alışkın olan stingray'lerin kuyruklarına dikkat edip, üstlerine basmazsanız, bir problem yaşamıyorsunuz. Dönüş vakti geldiğinde de içinizden dönmek gelmeyecek.

Dönüşte adanın başkenti olan George Town’ı gezmek için biraz vaktiniz kalırsa, yağmurun müsaade ettiği ölçüde yürüyüş yapıp, hediyelik eşya alma fırsatınız olur. Finans ve turizm cenneti olan Büyük Cayman’da hayat standartı oldukça yüksek. 2004 senesinde adayı vuran Ivan kasırgası neredeyse binaların % 70’ine hasar vermiş ama iki yıl içinde her şey toparlanmış ve eskisi gibi olmuş.

 Mavi İguana

Hell (cehennem) isimli meşhur jeolojik bölge

Seven Mile (Yedi Mil) Sahili

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?