banner39

Osmanlı'dan kalan belde: Peçin

Arnavutluk'un Peçin Köyü'ndeki Abdurrahman Paşa Camisi, saat kulesi ve Osmanlı döneminde yenilenen kale halen ayakta...

Dünyanın Bir Ucu 28.01.2015, 22:24 28.01.2015, 22:24
Osmanlı'dan kalan belde: Peçin

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Peçin, başkent Tiran'ın tarih kokan köylerinden biri. Birçok medeniyetin izini taşıyan tarihî köyden, ünlü Seyyah Evliya Çelebi de eserinde bahsediyor. Evliya Çelebi, Peçin'de 400 ev, 4 camii, 7 mescid ve 3 medresenin bulunduğunu kaydediyor.

Ancak bu binalardan günümüze ulaşanların sayısı sınırlı. Abdurrahman Paşa Camisi, Peçin köyüne miras kalan nadir eserlerden biri. Abdurrahman Paşa tarafından yaptırılan cami 1667 yılına tarihleniyor. Cami sadece Peçin'in değil Arnavutluk'un da en eski camileri arasında yer alıyor.

Sade bir mimariye sahip caminin içi beyaz. Hat yazısı bulunmayan caminin her bir duvarında gün ışığını alan beş pencere bulunuyor. Caminin hemen bitişiğindeyse saat kulesi mevcut. Abdurrahman Paşa Camii İmamı Erlind Şabanî, caminin Peçin Cami olarak da bilindiğini kaydetti. Şabanî “Abdurrahman Paşa tarafından yapılan bu cami, Osmanlı’nın Arnavutluk'ta bıraktığı ve günümüze kadar gelmeyi başaran nadir bir eser. Camimiz, komünist dönem hariç, yüzyıllardır ibadet yeri olarak hizmet veriyor. Caminin bir diğer özelliği de Tiran’da bulunan Ethem Bey Camisi'ne hem büyüklük ve mimarîsi hem de saat kulesinin yanında bulunması açısından çok benzemesidir” dedi.

3 katlı saat kulesinin tarihi de camii kadar eski. İnşaasındaysa eski bir mescidden alınan taşların kullanıldığı biliniyor. Abdurrahman Paşa Camisi ve Peçin Saat Kulesi, asırlardır köyün tarihine şahitlik etmeyi sürdürüyor.

PEÇİN KALESİ, ROMA’DAN MİRAS

Peçin köyünde Roma İmparatorluğu dönemine uzanan bir de kale bulunuyor. Kalenin etrafını da tarihî evler süslüyor. Osmanlı döneminde yenilenen kale bugün turistlerin uğrak yeridir. Peçin kalesi, yapımı Roma İmparatorluğu dönemine uzanan antik bir mimarî eser. Bu dönemde kalenin içerisinde bir kilisenin bulunduğu ve Roma askerlerinin de burada yaşadığı rivayet ediliyor.

Kalenin altındaysa, köyün bir kısmından diğerine geçiş sağlamak için kullanılan gizli alt geçitlerin bulunduğu da söyleniyor. Kale, stratejik konumu nedeniyle özellikle savaş dönemlerinde sığınak görevini üstlendi. Zamanla yıkıma uğrayan kale, Osmanlı döneminde yeniden inşaa edildi.

Yaşadığı dönemin ünlü seyyahlarından Evliya Çelebi de Arnavutluk seyahatinde kaleyi ziyaret edenlerden. Eserinde kalenin duvarlarının 12 metre yüksekliğinde olduğunu ve içinde 10 ev, 5 top ve sol tarafında da bir namazgâh bulunduğunu kaydediyor.

Çelebi, ayrıca kalenin içerisinde minaresiz bir cami olduğunu da yazıyor. Günümüzdeyse bu eserlerden geriye, yalnızca caminin harabesi kalmış. Peçin Kalesi’nin etrafını ise o dönemlerden kalan eski evler çevreliyor. Bu evler bugün yaşama alanı olarak kullanılmıyor. Turistik amaçla ziyaret edilen bu evler ve tarihî kale, Peçin Köyü’ne gelenlerin uğrak yerleri...

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?