banner39

Ravalpindi'nin mobilya ustaları

Ağaçlara sabırla farklı motifler işleyen Pakistanlı ustalar, ahşabı bir sanat eserine dönüştürüyorlar.

Dünyanın Bir Ucu 27.08.2015, 23:28 27.08.2015, 23:28
Ravalpindi'nin mobilya ustaları

Pakistan'ın Ravalpindi şehrinin dar sokaklarından çekik ve tokmak sesleri yükseliyor. Daracık atölyelerde ahşap mobilyalar Pakistanlı ustaların ellerinde hayat buluyor. El emeği göz nuru ahşap işlemeli mobilyalar, alıcısıyla Ravalpindi'ndeki mobilyacılar çarşısında buluşuyor.

Mobilyaların yapımında çoğunlukla söğüt ağacı tercih ediliyor. İngiltere Kraliçesi'nin sarayında bile Pakistanlı ustaların elinden çıkmış ağaç işlemesinden yapılan mobilyalar bulunuyor.


Sabrın ve el emeğinin birleşmesi ile ortaya çıkan mobilyaların imalatı da uzun zaman alıyor. İşlenecek nakışın şekli ve sayısı bu zamanı belirliyor. Birbirinden enteresan motiflerin ahşaba işlenmesi bazen 3-4 haftayı buluyor. Böylesine zorlu bir meslekte ustalaşmak ise büyük sabır gerektiriyor. Ağaç işleme ustası İhsan Ali "ağaç işlemeciliğine 12 yaşındayken çırak olarak başladım ve uzun yıllar usta olmak için çalıştım. Bu meslek sabır ve el becerisi gerektiren bir iş. Bazen bir işleme üzerinde saatlerce çalışmanız gerekiyor. Ancak işin sonunda çıkan eser mutlu olmama yetiyor" diyor.

Ravalpindeki çarşı, emektar ustaları sayesinde fabrikasyon üretime direnmeye ve ağaç işlemeciliğini gözde meslekler arasında tutmaya devam ediyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?