banner39

Şehriyar'ın şehri Tebriz

Güney Azerbaycan'daki şehirde doğmuş olan birçok meşhur insan vardır. Bunlardan birincisi Şems-i Tebrizî ise, diğeri ünlü şair Şehriyar'dır.

Dünyanın Bir Ucu 25.04.2014, 21:31 26.04.2014, 10:00
Şehriyar'ın şehri Tebriz

Tebriz, İran'da Doğu Azerbaycan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehir. Tebriz İran'ın kuzey batısındaki en büyük şehirdir.

Şehir nüfusunun çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturur. Halkın dili Azerî Türkçesidir. Nüfus açısından İran’ın Tahran, Meşhed ve İsfahan'dan sonra dördüncü en büyük şehridir. Sanayi bakımından İran’ın ikinci şehridir. Tebriz’in sanayisi başlıca otomotiv, makine, kimya, petrokimya, petrol rafinerisi, çimento, elektrik/elektronik eşya ve tekstil üzerine kuruludur.El Gölü de denilen Şah Gölü, büyük bir havuz ortasında bir binadır. Binanın yapılış tarihi bilinmemektedir. Ancak Abbas Mirza zamanında restore edilmiş ve 1931 yılından itibaren mesire yeri şekline dönüşmüştür. Bu mesire yeri, ferah yeşil bir alana sahiptir.İSTANBUL'DA ANMA GECESİ

Azerbaycan edebiyatının önemli temsilcisi şair Muhammed Hüseyin Şehriyar, vefatının 25. yılında İstanbul’da yâdedildi. İBB Kültür A.Ş. ve İstanbul-Türkiye Azerbaycan Derneği’nin işbirliğiyle hazırlanan anma programı, belgesel gösteriminin ardından panel ile devam etti.

Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan, Dr. Yusuf Gedikli gibi çok sayıda araştırmacı ve yazarın katıldığı panelde Şehriyar’ın Türk dünyası düşünce ve sanatına katkıları anlatıldı. Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu’nun da desteklediği programda Azerbaycanlı sanatçılar da sahne aldı.Programda Azerbaycan kültürünü tanıtan bir sergi de yer aldı.Şehriyar ile ilgili araştırmalarıyla bilinen yazar Esmira Fuad, şairin adını taşıyan kitabını programa katılanlar için imzaladı.

Fuad “okuyan herkes, Şehriyar'ın diğer serelerinde öz kimliğini görür. Uşaklığını (çocukluğunu) yaşar. Halkının yaşadığı olayları görür. Milli psikolojisini bulur” dedi.

Topkapı Türk Dünyası Kültür Evleri’nde yapılan program, Azerbaycan Halk oyunları gösterisi ve plaket töreni ile son buldu.

Ünlü şair Şehriyar için anma gecesi paylaşan: yurthaberleri11

Tebriz'de Şairler Türbesi

Şairler Türbesi'ndeki Şehriyar'ın Mezarı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?