banner39

Seyahate çıkmadan önce yapılacaklar

Yurtdışına çıkış ve seyahat işlemleri, özellikle de bu işlemleri ilk defa yapacak olanlar için oldukça telaşlı ve zorlu geçen bir süreçtir.

Dünyanın Bir Ucu 19.02.2015, 17:22 19.02.2015, 17:22
Seyahate çıkmadan önce yapılacaklar

Yapılacak olan seyahat oldukça keyifli ve huzurlu bir yolculuğa adım atmanızı sağlayacak olsa bile, başlangıçta muhtemel bazı endişelerinizin olması normaldir. Bu yüzden yurtdışına çıkış öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerin bulunduğu kısa bir tavsiye rehberi hazırladık.

Huzurun Anahtarı: Tedbirli Olmak ve İyi Bir Plan

Gerekli malzemeleri almak, rezervasyonları, ödemeleri ve lazım gelen görüşmeleri yapmak; yurtdışına çıkış öncesinde yapılacak en elzem aktiviteler arasında bulunmaktadır. Bavullarınızı hazırlarken yanınızda götüreceğiniz malzemeleri ayarlarken uçuş firmanızın kaç kiloya kadar bavul kabul ettiğini öğrenerek buna dair bir plan yapmanız, son anda problem yaşamanızı, eşyalarınızı atmak veya ekstra ücret ödemek zorunda kalmanızı engelleyecektir.

İşinizle ilgili meseleleri seyahate çıkmadan çözme imkânınız varsa, bunu hemen yapmanız çok daha iyi bir tercihtir. Aksi takdirde hem yolculuğunuz, hem de seyahatiniz esnasında tamamlanmamış işlerinize dair yaşayacağınız rahatsızlık, aktivitelerinize yeterince keyif alamamanıza sebep olabilir.

ATM’ler ve Taşıyabileceğiniz Nakit Para Limiti

Yurtdışına çıkış esnasında gittiğiniz en güvenli şehirlerde dahi sıkıntı doğurabilecek mekânlar, bölgeler vardır ve yanınızda tecrübeli birisi bulunmadığı sürece bu mekânların hangileri olduğu konusunda emin olamazsınız. Bu yüzden yanınıza sadece ihtiyacınız kadar olan parayı almanız tavsiye edilmektedir. Tedbir olarak ise montunuzun veya çantanızın gizli bir bölümüne zorda kaldığınız an kullanacağınız miktarda para konulabilir ve muhafazası bu şekilde yapılabilir. Ayrıca yurtdışına çıkışta nakit olarak fazla miktarda para taşımanın kanunî olarak da bazı sıkıntılara sebep olabildiğini ve kısa sorgulara tâbi tutulabileceğinizi belirtelim.

Fazladan nakit para taşımak iyi bir fikir değilse, öyleyse ne yapacağız? Teknoloji konusunda problem yaşanan ülkelerin dışında, hemen hemen her yer ATM’ler ile kaplı... Bu makinelerden belirli bir komisyon karşılığında para çekebiliyorsunuz. Elinizdeki kartlardan hangilerinin yurtdışına açık olduğunu ve hangilerinin en az komisyonla çalıştığını öğrenirseniz, bu meseleyi olabildiğince ucuz ve problemsiz bir şekilde halletmiş olursunuz.

Yurtdışına Çıkışta Sağlık Sigortası

Birkaç yıl öncesine kadar yurtdışına çıkışta sağlık sigortası yaptırma mecburiyeti olsa da, şu anda böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi pek çok kurum, yurtdışına çıkış işlemi öncesinde yapılacak birkaç işlem sayesinde çeşitli güvenceler sağlamakta ve bu özel sigortalara göre çok daha hesaplı olmaktadır. Öğrencilerin ise bu konuda okullarındaki ilgili birimlere müracaat etmesi ve işlemleri onların üzerinden halletmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?