Sezarların şehri Kayseri

İsmini Roma imparatorlarının ünvanı olan Caesar’dan (Kayser) alan Kayseri, asırlardır Anadolu’nun kalbi durumundadır.

Sezarların şehri Kayseri

Heybetli ve bir o kadar da ihtişamlı Erciyes Dağı’nın mührünü vurduğu Kayseri tam bir Selçuklu şehridir. Hunat Camii, Camii Kebir, Gevher Nesibe Darüşşifası ve Seyyid Burhaneddin Türbesi Kayseri’deki Selçuklu imzalarından sadece birkaçıdır. Kayseri şehir merkezinde Osmanlı dönemine ait önemli bir eserin olmaması ise ayrıca dikkat çekicidir.Tarihî dokunun korunup modern hayata adapte edildiği nadir kentlerden biri olan Kayseri'de bunun en güzel örneklerinden biri Kapalıçarşıdır. Yalnız bu çarşı diğer çarşılara pek benzemez. Zira üstün ticarî zekâya sahip Kayseri esnafı burada size mutlaka bir şey satacaktır. Ne ararsanız bulabileceğiniz çarşının en dikkat çekici bölümlerinden biri kaybolmaya yüz tutan mesleklerden olan yüncülere ayrılmış. Aslında bu durum tüm çarşı için geçerli. Zira büyük şehirlerde olduğu gibi Kayseri’de birbiri ardına açılan alışveriş merkezleri kapalı çarşı esnafını da etkiledi.


Tarihin şehir merkezini şekillendirdiği Kayseri'de sosyal hayat da gayet hareketlidir. Erciyes kış turizminin ana merkezlerinden biri olurken, kent son yatırımlarla birlikte sportif faaliyetlerin de vazgeçilmez adresi oldu. Kadir Has Stadı ve Spor Kompleksi’nin önemi çok büyük. Başta futbol, basketbol ve voleybol olmak üzere birçok milletlerarası organizasyona başarıyla ev sahipliği yapan bu tesisler hem Kayseri’nin hem de Türkiye’nin yüz akı durumundadır. Türkiye’nin en modern stadlarından birine sahip olan Kayseri halkının sportif mânâda en büyük beklentisi ise son yıllarda büyük bir atılım yapan Kayserispor’un şampiyonluğu...

Kayseri’de, şehir merkezi kadar ilçelerde de görülmeye değer yerler bulunuyor:


SARIGÖL VE YILKILAR
Kayseri’nin bilinmeyen gizemli tabiatı keşfedilmeyi bekliyor. Özellikle bahar aylarında ve yazın başlangıcında, Erciyes eteklerindeki 2325 rakımlı ve 130 bin metrekare alana sahip Sarıgöl, endemik türler barındıran bir tabiat harikası haline geliyor. Dağların arasında kar ve yağmur sularıyla oluşan bir krater gölü olan Sarıgöl’ün derinliği ise pek fazla değil. Önemli bir bölümü sazlık olan gölün en derin yeri 3 metreyi geçmiyor. Tabanı balçıkla kaplı göl bölgenin hayat kaynağı; koyun sürülerinin su deposu.

Bir rivayete göre Sarıgöl’ün olduğu yerden ipek yolu geçmektedir. Bu gölün üstü kışın donmaktadır. Donan göl yüzeyinden Roma imparatoruna ait altın yüklü kervan geçmektedir. Kervanın ağırlığına dayanamayan göl yüzeyi kırılır ve kervan göle batar. Suya gömülen sarı has altınlar göle sarı bir renk verir. İşte bundan dolayı bu suya Sarıgöl denir.


Yabanî atları yani yılkı atlarını da unutmamak lazım. Erciyes’in Sarıgöl Yaylası’nda yaşayan yılkı atları, soğuk hava şartlarına dayanıklılıkları ile biliniyor. Kış aylarında kar altında kalan arazide yaşayan yılkı atları, ayakları ile kazdıkları kar örtüsünün altında buldukları otları yiyerek besleniyor. Ancak ne yazık ki yılkı atlarının da nesli tehlikede.


KARAMUSTAFA PAŞA KERVANSARAYI
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa bir Bağdat seferinde 1659-1660 yıllarında o zaman bataklık halinde bulunan İncesu Deresi’nin kenarına ordugâhını kurdurur. Rivayete göre, o gece rüyasında kendisine bu ıssız yörenin ihyâsı emredilir. Bu suretle Kara Mustafa Paşa 1661’de halen mevcut bulunan Cami-i Kebir, Kervansaray, Hamam ve iki sıradan oluşan çarşı ve çeşmeleri inşaa ettirmiş. Faruk Nafiz Çamlıbel ünlü Han Duvarları şiirini burada yazmış. Şiirde İncesu şu mısralarla anlatılıyor:
"Uzun bir yolculuktan sonra İncesu’daydık,
Bir handa, yorgun argın, tatlı bir uykudaydık."


YAHYALI ŞELÂLESİ
Dünyanın en yüksek şelâlelerinden biri olan Yahyalı Kapuzbaşı Şelâlesi, görenleri adeta büyülüyor. İrtifa akışı itibari ile Uganda’da bulunan Victoria Çağlayanı hariç, ABD’de bulunan Niagara’dan 55 metre daha büyük olan Kapuzbaşı Şelâlesi, ziyaretçilerini yazın sıcaklığında buz gibi çağlayan sularının serinliği ile karşılıyor. Ayrıca ilçeye 7 kilometre uzaklıktaki Derebağ Kesteliç Şelâlesi de görenleri büyüleyecek derecede bir görkeme sahip.


KAYSERİ’NİN KALESİ, ERCİYES DAĞI
Kayseri’den söz açılınca, kalesinden bahsetmemek elde değil. Anadolu’daki örneklerinin aksine yüksekçe bir mevki yerine düzlük bir alana kurulmuş olan kale, Kayseri şehir merkezini şekillendiren en önemli figür durumunda. Kayseri Kalesi, etrafındaki Bürüngüz Camisi, saat kulesi ve Erciyes Dağı’nın silüetiyle muhteşem bir kompozisyon oluşturuyor. Anadolu’nun en muhteşem dağlarından Erciyes, antik çağların kutsal ve efsanelere konu olan bir yüce dağdır. Öte yandan dışarıdan bakıldığında Kayseri’ye şekil veren kale yakın zamana kadar kentin aynı zamanda ticaret merkezlerindendi. Zamanla kale içindeki dükkânlar yıkıldı, esnaf başka bir noktaya nakledildi.


HALI VE BÜNYAN
Türkiye’de halı denilince akla ilk gelen yerlerden biri Kayseri’nin Bünyan ilçesidir. Bünyan el dokuma halıların en güzel ve en özel örneklerinin üretildiği yer. Bünyanlı hanımlar yıllarca Türk İslam kültürünü ilmik ilmik halıya aktardılar. Ancak asırlık gelenek teknolojiye yenilmek üzere. Fabrika üretimi Uzak Doğu’dan ithâl halılar, başta Bünyan olmak üzere tüm Türkiye’de el halıcılığına ağır bir darbe vurdu.


KAYSERİ’DEN LEZZETLER
Kayseri genel özellikleriyle böyle. Kayseri denince akla ilk gelenler elbette ki mantı ve pastırma. Bunlara Develi cıvıklısını ve son dönemlerin gözdesi gılaburuyu da eklemek mümkün. Şöhreti ülke çapında olan mantı hakkında Kayseri dışında bazı söylentiler de üretilmiş. Mesela iyi mantının bir kaşığa 40 tane sığacak kadar küçük taneli olması gerektiği düşünülür. Mantının onlarca çeşidi mevcut. Kayseri’nin neresine giderseniz gidin sofrada bulacağınız her mantı, diğerinden farklı olacaktır.


VE PASTIRMA
Sucukla birlikte adeta ikiz kardeş olan pastırmanın patenti Kayseri’ye ait. Sucuk konusundaki tekel olma özelliğini kaybeden Kayseri, pastırmada ise hâlâ açık ara lider. Pastırmanın kökeni Orta Asya’ya uzanıyor. Orta Asya’dan batıya akın eden Türk süvarilerinin eyerlerinin çantalarını dolduran tuzlu, kuru ve dumanlı et konservesi, Anadolu’ya gelerek yerleşen Oğuz Türklerinde pastırmacılığın bulunması ile günümüze kadar ulaşan en önemli damak tatlarından biri oldu. Zengin kültürü ve tarihî varlıkları, tabiat harikası şelâleleri  ve şüphesiz Erciyes Dağı ile Kayseri Anadolu’nun hazinelerinden biri.

Ünlü gezgin Evliya Çelebi 17. yüzyılda Kayseri’den şu şekilde söz etmektedir:
"Makulat ve imalâtı has beyaz ekmeği, lavaşa yufkası, katmerli böreği, lahm-ı kadit namı ile şöhret bulan kimyonlu sığır pastırması ve miskli et sucuğu bir tarafta yoktur."

KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI
Kayseri'nin yemek kültürünün en özel örneklerinden biri de kabak çiçeği dolması. Kabak sebzesi belli bir olgunluğa geldikten sonra tevef denilen kısmından çiçek açar. Sarı renkteki bu çiçekler sabahları açılır öğleye doğru söner. İncesu ve Kızılören civarında yaygın olarak bilinen kabak çiçeği, biber dolması gibi doldurularak sofraları süsler.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 15:56
banner53
YORUM EKLE

banner39