Şirin bir Balkan kasabası: Rozaye

Karadağ ve Kosova sınırında bulunan farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Rozaye, Balkan coğrafyasının tüm özelliklerini taşıyor

Şirin bir Balkan kasabası: Rozaye

Karadağ'ın kuzey doğusunda, nüfusun önemli kısmını Müslümanların oluşturduğu tarihi bir şehir Rozaye. 1913'de Karadağ'ın hâkimiyetine giren şehir, Kosova ve Karadağ sınırındaki Sancak bölgesinde bulunuyor. 

1912'ye kadar "kale" anlamına gelen "Tırgovitşe" ismini taşıyan Rozaye, bugünkü adını Karadağ hâkimiyetine girdikten sonra aldı. Osmanlı eserlerine ev sahipliği yapan şehirde birçok medeniyetin izleri mevcut.  

7. yüzyılda İliryalılar tarafından kurulan kentte geçmişte Yunan ve Slavların da yaşadığı biliniyor. Karadağ Boşnaklarının merkezi sayılan Rozaye'nin nüfusu yaklaşık 10 bin. 26 yerleşim merkezinin bulunduğu kentin Güney Sancak bölgesi Müslümanlara ev sahipliği yapıyor. Kent merkezi modern mimarinin izlerini taşırken, Rozaye'nin tarihi bölgesindeki tek katlı evler, özgün yapılarıyla dikkat çekiyor.  

ESKİ EV, MÜZE OLDU  

Rozaye Şehir Müzesi ise kentin köklü tarihinin yaşatıldığı bir yapı. Şehrin, en eski evlerinden biri olan ve sonradan müzeye dönüştürülen tarihi yapının hangi dönemde inşa edildiğine dair kesin bir bilgi yok.

Tarihi ev, kullanıldığı yıllara uygun bir şekilde müzeye dönüştürüldü. Her bir odası tarihin yeniden yaşatıldığı birer mekân olarak yeniden hayata geçirildi. Tarihi evde en fazla dikkat çeken bölümlerin başında Boşnak kültürünün en güzel örneklerinden kabul edilen, yöresel kıyafetler bulunuyor.  

ŞEMSİ PAŞA'NIN YÜZÜĞÜ DE MÜZEDE  

Sırma ve altın işlemeli yelekler ve kaftanlardan oluşan alt kattaki oda, ziyaretçiler tarafından en fazla rağbet gören bölüm olarak ön plana çıkıyor. Tarihi yapıdaki en özel emanet ise Abdülhamid Han döneminde görev yapan Şemsi Paşa'nın yüzüğü.  

Ancak Osmanlı Devleti döneminden kalan eserler bu kadarla sınırlı değil. Rozaye Şehir Müzesi'nde yer alan ve Balkan savaşında kullanılan eski silahlar, Osmanlı dönemine ait tapular ve evraklar da müzenin en fazla ilgi gören kısımları arasında yer alıyor.

Minderler, kilimler, gümüş kahve takımları ve dönemim izlerini taşıyan çalgılar da Rozaye'nin tarihini gözler önüne seriyor. Rozaye kentine gelen ziyaretçileri farklı mimarisiyle kendine çeken müze, bölgedeki turistlerin de ilk durakları arasında yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2014, 15:25
YORUM EKLE

banner33

banner37