banner39

Soğuk bir ülke Estonya

Estonya'nın en yüksek dağı 318 metre yüksekliğindedir ve memleket genelinde 1,5 milyon civarında insan yaşamaktadır.

Dünyanın Bir Ucu 03.06.2014, 22:10 03.06.2014, 22:26
Soğuk bir ülke Estonya

Estonya Cumhuriyeti (Eesti Vabariik), Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devletidir. Batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya Federasyonu ve güneyinde ise Letonya Cumhuriyeti ile sınırları vardır. Başkenti Tallinn'dir.

Estonlar tarih öncesinden beri Fin-Ural kavmi olarak bölgede yaşamaktadırlar. Estonya 1227'de Almanlar'ın Kılıç Kardeşliği ve Danimarkalılar tarafından fethedilmesiyle hıristiyanlaştırılmıştır. Estonya tarihin değişik dönemlerinde Danimarka, İsveç, Polonya ve Rusya egemenliği altına girmiştir.

Ekim Devrimi'nde Çarlık Rusyası'nın devrilmesiyle Estonya 24 Şubat 1918'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Haziran 1940 tarihinde Estonya, Sovyetler Birliği'nin, 20 Ağustos 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nin çökmesi ile de bağımsızlığını tekrar ilan etmiştir. 20 Ağustos Estonya'nın millî bayramı olarak kabul edilmektedir.

31 Ağustos 1994'te Sovyet askerlerinin ülkeden çekilmesi ile Batı Avrupa ve diğer bölgelerdeki ülkelerle ilişkilerini bağımsız olarak yönetme hakkını almıştır. Estonya 29 Mart 2004'te NATO'ya, 1 Mayıs 2004 tarihinde ise Avrupa Birliği'ne katılmıştır.

Estonya 5 yılda bir parlamento seçimi yapılan anayasal demokrasidir. Hükümet, başbakan ve 15 bakandan oluşmaktadır. Yasama yetkisi parlamentoya aittir. Riigikogu yani meclis 101 milletvekilinden oluşmaktadır. Riigikohus yani yüce yargı mahkemesi 17 mahkemede meclis tarafında atanan ve cumhurbaşkanı tarafından onanan hâkimler tarafından yönetilmektedir.

Estonya 15 ayrı yönetim birimine bölünmüştür. Bu bölgeler iktisadi ve coğrafi yapılarına göre birbirinden ayrılmıştır. Bu bölgeler (maakonnad) eyalet değil de ayrı yönetim birimleri olarak değerlendirilmelidirler.

Estonya, Baltık Denizi'nin doğu kıyılarında yer alır ve rakımı 50 metredir. Çoğunluğu kireç taşı ile kaplı ülkenin % 47'si ormanlardan oluşur. Estonya doğal kaynaklardan mahrum bir ülkedir. Estonya çoğunluğu çok küçük olan 1.400 göle sahiptir. Bulardan en büyüğü 3.555 km² olan Peipsi Gölü'dür. Çoğunlukla bataklık olan 3.794 kilometre uzunluğunda deniz kıyısı vardır. Ülkede 1.500'e yakın ada vardır ve bunlardan Saaremaa ve Hiiumaa en büyük olanlarıdır. En yüksek noktası ülkenin güneydoğu bölgesinde bulunan 318 metre yüksekliğindeki Suur Munamägi dağıdır.

Bir Avrupa Birliği üyesi olarak Estonya dünyanın en büyük ekonomik bölgelerinden biri üzerinde yer almaktadır. 1999 yılı 1998 Rusya Ekonomik Krizi etkisiyle 1991'de bağımsızlığını ilan ettiğinden beri Estonya'nın geçirdiği en ağır ekonomik kriz dönemidir. Estonya Kasım 1999'ya Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olmuştur ve bu dönemde Avrupa Birliği ile müzakerelere başlamıştır. Estonya'da enerji üretimi ve dağıtımı telekomünikasyon demiryolları ve diğer kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi halen devam etmektedir. Estonya 2002 yılında Avrupa Birliği ile yaptığı müzakereleri tamamlamış ve birliğe üye olmuştur.

Bu dönemde Estonya birliğin genişleme sürecinde yeni üye ülkeler arasında ekonomisi Kıbrıs Rum Kesimi'nden sonra en güçlü olan ülkedir. Estonya ekonomisi hızla gelişen birçok Finlandiya menşeli firmanın yatırım yaptığı bir yapıdadır. Estonya ekonomisi özellikle Bilişim Teknolojisi alanında güçlüdür. Kişi başına düşen gayrisafi millî hasılası 12.300 Amerikan Doları ile Baltık Ülkeleri arasında en yüksek olanıdır.

Estonya'nın yaklaşık %70'i etnik Estonlar nüfusun kalanı ise genelikle eski SSCB'den ülkeye göç etmiş azınlıklardan oluşur. Başkent Tallinn'nin de içinde bulunduğu Ida-Virumaa bölgesi ülkenin en gelişmiş bölgelerinden biridir.

Ülkenin resmî lisanı Fince ile akraba bir dil olan Estonca'dır. Rusça ülke içinde konuşulan dillerden biridir.

Estonya'nın etnik yapısı Eston, Rus, Ukraynalı, Beyaz Rus ve Finler'den müteşekkildir. Estonyalılar'ın geleneksel dini, diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi Hıristiyanlık dininin Luteran mezhebidir. Ülkede yaşayan Rus azınlık genel olarak Doğu Ortodoksluk mezhebindendir. Ülkede yahudi cemaati ile az sayıda da olsa Tatar ve Azeri kökenli azınlıklardan kaynaklanan Müslüman bir nüfus da mevcuttur. Eston geleneklerinde halen eski Pagan Dini'nden kalma etkiler de vardır.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?