banner39

Tarihî Gideros, Şimdi Cide

Kastamonu'nun Karadeniz sahilindeki ilçesi Cide'nin tabii güzelliği, görenleri mest ediyor.

Dünyanın Bir Ucu 18.01.2013, 21:37 18.01.2013, 21:37
Tarihî Gideros, Şimdi Cide

Batı Karadeniz'de Kastamonu'ya bağlı bir ilçe olan Cide'nin kuzeyinde Karadeniz, kuzeydoğusunda Doğanyurt, doğuda Şenpazar, güneyde Azdavay ve Pınarbaşı ilçe topraklarıyla batıda Bartın iline bağlı Kurucaşile vardır.

İlçe, doğusunda Gemi Dağı'na ulaşır ve Gölboğazı Deresine'ne kadar uzanır. Güneybatıya yönelen sınır Himmet Çayı vadisi takip ederek Valay Çayını enine keser ve Şehriban deresi vadisinden aynı yönde ilerler.

Cide 85 köyden oluşur. Bu köyler Aydos Çayı, Fakaz Çayı, Devrekani Çayı ile kolları tarafından parçalanmış olan arazide, birbirinden uzak fakat yarı dağınık halde kurulmuştur.

"Cide" ismi tarihî metinlerde ilk olarak Homeros'un ünlü eseri İlyada'da anılır. İlyada'da adı geçen Paphlagonia şehirlerinden Kytoros bugün Cide'nin Gideros dedikleri sahil köyüdür.

Cide merkezinin sahil kısmında Cevizdibi adıyla anılan yerde bir saray harabesinin olması, Pathenios'ların ünlü sarayının burada olduğunu destekler niteliktedir. Romalılar ve Bizanslılar kesin olarak Cide'de yaşamışlardır. Cide'de Callade Cide adına Y.Domma ve Caracolla adlarına kesilen paralar ve Cide'de bulunan pek çok kale bunların kanıtıdır. Örneğin Güble ve Gilivri arasında bulunan Çoban Kalesi denizden 50-60 m yükseklikte, tabiî bir kayanın üzerine yapılmıştır. Kale, Romalılar döneminde yapılmış, Osmanlılar döneminde tamir edilmiştir.

Timle Kalesi ise deniz seviyesinden hemen hemen 100 metre yüksekliği olan doğal bir tepe üstüne kurulmuştur ve Bizans dönemine aittir. Gazallı Kalesi Cide'nin Köseli köyünde bir burun üzerinde kurulmuştur ve Bizans dönemine aittir. Okçu Kalesi Cide'nin batısında Okçular Köyünde bulunmaktadır. Batıdan doğuya doğru uzanan doğal bir kayanın üzerine kurulmuştur. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.

Gideros Koyu

Kastamonu'nun en güzel koylarından biri olan Gideros koyu; kestane, meşe, kayın, şimşir ve çam ağaçlarından oluşan yemyeşil bir örtüyle çevrilerek, zümrüt yeşili bir gölü andırıyor.

İsmi Cenevizliler'den kalma Gideros Koyu, iki balık lokantası ve birkaç evden oluşuyor. Her açıdan manzarası ve seyri güzel doğa cennetini önceden keşfedenler, Ankara'dan İstanbul'dan balık yemek için gelmeyi adet edinmişler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?