Tatil burada yapılır

Bitlis, içinde derelerin aktığı ve bir merkezde buluştuğu beş vadi üzerinde yer alır. Urartular'dan beri çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan bu şehir, ormanı ve Van Gölü sayesinde sahili olan bir vilayetimizdir.

Tatil burada yapılır


Nemrut'ta Bir Cennet Köşesi
Doğu Anadolu bölgemizde bulunan ve en son 1440'lı senelerde aktif olduğu bilinen Nemrut Dağı'nın patlamasıyla oluşmuş Krater Gölü, Türkiye'nin ve Avrupa'nın birinci, dünyanın ise ikinci büyük krater gölü olma özelliğine sahiptir.Yarım ay şeklindeki Nemrut Krater Gölü'nün etrafında yürümek neredeyse imkânsız ancak etraftaki tepelere düzenlenen tırmanış turlarına katılabilirsiniz. Fotoğraf makinası olmayanlar da tepenin üzerinden tabii bir âfetin yol açtığı muhteşem manzarayı izleyebilirler. Ortalama derinliği 100 metre ve en derin yeri ise 155 metreyi bulan gölün durgun sularında kayıkla gezinti yapabilir, biraz cesaretiniz varsa yüzebilirsiniz de...


Tatvan Sahili
Tatvan'ın adı ilk kez Ermenice kaynaklarda Dadvan olarak geçiyor. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde ise "Taht-ı Van Kalesi" ve "Tatvan" olarak yer almış. Bugün Bitlis sınırları içinde olan Tatvan, Van Gölü'ne kıyısı bulunan bir ilçemiz. Bu sahil şeridinin manzarası görmeye değer. Kışın zaman zaman donan gölün kıyısı, baharda dağların arasına yeşil bir halı gibi seriliyor.

Sahil şeridi boyunca yapacağınız gezide hem temiz havanın keyfine varacak hem de deniz kıyısında yürüyormuşcasına huzur dolacaksınız. Tatvanlıların aileleriyle eğlenmek ve sosyalleşmek için akın ettiği Tatvan sahili, doğunun cennet köşelerinden biri adeta. Yaz-kış kendinizi bir kartpostaldaymış gibi hissedeceğiniz Tatvan sahilindeki sıra sıra kümelenmiş kafe ve çay bahçelerinde çaylarınızı yudumlayabilir, Türk kahvesi ile manzara eşliğinde sohbetinize keyif katabilirsiniz.


Bitlis Camileri
Kültürel geleneğin ve dinî kurumların çok köklü olduğu Bitlis, Selçuklu dönemi mimari özelliklerini koruyan camileriyle dikkat çekiyor. Kufî yazılı kitabesine göre, miladî 1150 yılında inşaa edilen, minaresi ise 1492 yılında Osmanlı döneminde yapılan Ulu Camii, Bitlis deresi kıyısında bulunuyor.

Osmanlı dönemi camilerinin en meşhuru ise, Osmanlı vali ve kumanlarından olan İskender Paşa tarafından yaptırılmış olan Ahlat İskender Paşa Camisi'dir. Kitabelerinden birine göre, miladi 1564-65'te yapılan cami, Osmanlı mimarisinin tipik bir örneğini teşkil ediyor.Bitlis şehir merkezinde yer alan diğer bir önemli yapı ise Şerefiye Külliyesi. Cami, medrese, imaret ve türbeden oluşan bu külliye 1528 yılında inşaa edilmiş.

Minaresindeki detaylı işçilik ile dikkatleri bir anda üzerine çeken Gökmeydanı Camisi ise 1801 yılında inşaa edilmiş. Geometrik motifler, minik rozetler ve kaval silmeler ile bezenmiş cami de diğerleri gibi ibadet saatleri dışında sürekli ziyarete açık tutuluyor.


Çarşı Pazar
Kalenin eteklerinde kurulan ve bir zamanlar çok ünlü olan Bitlis çarşısında bugün, harabelerin üzerine derme çatma kurulmuş dükkânlara rastlayabilirsiniz. Ancak İpek Yolu üzerinde bulunan ve Evliya Çelebi gibi ünlü seyyahların övgüyle bahsettiği Bitlis çarşısı içinde bulunan bazı binalar, şehrin tarihî kıymetini ispatlar nitelikte.

Çarşıyı gezenler için en ilgi çeken ürünler; Bitlis'in ünlü çiçek balı, Adilcevaz cevizi ve keçi sütünden yapılan peynirler. Çarşının bir diğer önemli uğrak yeri ise Bitlis'e has bir tandır kebabı olan büryan kebabının ve Bitlislilerin genellikle sabah kahvaltısında yedikleri Avşor çorbasının yapıldığı lokantalar... Kalenin hemen dibinde kat kat sıralanan dükkânların teraslarında yer alan kahvelerde otantik bir kahvaltı yapabilirsiniz.


Nemrut Kayak Merkezi
Türkiye'nin en çok kar yağışı alan ili Bitlis'te nisan ayında dahi kayak keyfini sürebilirsiniz. Bitlis, ideal kar seviyesi ve kalitesine ek olarak, Türkiye'nin en uzun kayak pistlerine de ev sahipliği yapıyor. Nemrut'a sekiz kilometre mesafedeki otel ve kayak merkezlerinin kayak pistleri farklı zorluk derecelerine sahip. Nemrut Kardelen Otel ve Kayak Merkezi'nin önünden dağın zirvesine kadar uzanan liftlerin tamamı uluslararası standartlara uygun olarak yapılmış. 2.550 metre uzunluğundaki lift, saatte bin kişi taşıyabiliyor. Bir tarafta eşsiz Nemrut Krater Gölü, diğer tarafta uçsuz bucaksız Van Gölü ile çevrelenmiş kayak merkezi, 7'den 70'e kar ve kayak meraklılarına hizmet veriyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 16:30
banner53
YORUM EKLE

banner39