banner39

Tohum Söğüt'e atılmıştı

Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Bey'in şehri ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk başkenti olan Söğüt'ten huruç eden mücahitler çok geçmeden 3 kıtaya yayıldılar.

Dünyanın Bir Ucu 06.11.2015, 23:00 06.11.2015, 23:00
Tohum Söğüt'e atılmıştı

Ertuğrul Gazi, Sivas yakınlarında Moğollara karşı üstün başarı gösterince Söğüt, Selçuklu Sultanı tarafından kendisine kışlak olarak verildi. Yerleştiler ve aradan kısa bir zaman geçti. Oğlu Osman Gazi 1299 yılında Söğüt'ün toprağına bir tohum attı. Kök saldılar. Hızla büyüdüler ve bir imparatorluk olup kıtalara yayıldılar. Osman Bey ve oğlu Orhan Bey Bursa'ya defnedildiler. Ertuğrul Bey Bilecik'te kaldı. Şeyh Edebali ve Dursun Fakih de öyle...

Ertuğrul Gazi Türbesi 13. yüzyıl sonlarında üzeri kubbe örtülü altıgen planlı taş bir yapı olarak inşaa edilmiş. Türbeye, dörtgen formda bir ek yapıdan giriliyor ve sandukaya ulaşılıyor. Sandukanın etrafında Türk ve İslam ülkelerinden getirilmiş toprak ve bayraklar var.

Türbenin 1 km uzağında ise Hamidiye (Çifte Minareli) Camii'ni, Hamidiye İdadisi'ni ve artık müze olarak kullanılan Yetimler Yurdu'nu (Dar'ül Eytam) göreceksiniz.

Orhan Gazi Camii ve Şeyh Edebali Türbesi, şehrin hemen kenarında kayalık bir vadi içinde yer alıyor. Orhan Gazi Camii, Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmış. Kurşunlu Camii de diyorlar. Ama asıl özelliği, Osmanlı mimari tarihinde ilk merkezi tek kubbeli cami olmasıdır.


Az ilerisinde Şeyh Edebali'nin son derece yalın tarzda inşaa edilmiş türbesi bulunuyor. Şeyh Edebali, Osman Gazi'nin kayınpederi ve hocasıydı. Din bilgini, aynı zamanda da ilk Ahi liderlerdendi.

Bir İslâm âlimi olan Dursun Fakih, Şeyh Edebali'nin damadıydı. Osmanlı'nın ilk kadılarından biri oldu. Osman Gazi adına ilk Cuma hutbesini okuyarak Osmanlı'nın kuruluşunu ilan etmiştir. Mütevazı türbesi Söğüt, Küre beldesinde bir tepe üzerindedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?