Üsküp Türk Tiyatrosu 66 yaşında

Makedonya'da Türk dilinde hizmet veren ve devlet kurumu ünvanına sahip Avrupa'daki tek tiyatro Üsküp Türk Tiyatrosu'dur.

Üsküp Türk Tiyatrosu 66 yaşında

Üsküp Türk tiyatrosu, 1950'den bu yana Makedonya'da "perde" diyor. Makedonya Kültür Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren tiyatro 66'ıncı yaşına girdir. Üsküp Türk Tiyatrosu temsiller için, 1974 yılından itibaren Arnavut tiyatrosu ile birlikte halklar tiyatrosunu kullanıyordu. Ancak halklar tiyatrosu binasının onarımı sebebiyle temsillerini bu dönemde komedi tiyatrosu sahnesinde sunuyor. Üsküp Türk Tiyatrosu kısa bir süre içinde de kendi binasına kavuşmayı bekliyor.


Üsküp'ün merkezinde yer alan yeni Türk tiyatrosu binasının masrafları Makedonya hükümeti tarafından finanse ediliyor. Üsküp Türk tiyatrosu, 2004 yılından bu yana Makedonya millî kurum statüsüne sahip. Tiyatronun son temsillerinden "İki Efendinin Uşağı" adlı piyes, kurumun bu ünvanı hak ettiğini de gösteriyor. Zira oyun Makedonya'da yaşayan bütün halkların dillerinde sahneleniyor. Ülkedeki iç içe geçmiş ve birbirinden etkilenmiş dillerden yola çıkarak günümüze uyarlanan oyun, Türkçe, Arnavutça ve Makedonca olarak sahneye taşınıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39