Üsküp'de Ramazan iklimi

Nüfusunun yüzde 35'i Müslüman olan Makedonya'da Ramazan coşkusu yoğun olarak yaşanmaya devam ediyor. Yardımlaşma ve paylaşma ayı olan Ramazan, Müslümanları bereketli iftar sofralarında buluşturuyor.

Üsküp'de Ramazan iklimi

600 yılı aşkın Osmanlı hâkimiyetinin Balkanlar'a en büyük mirâsı olan İslâm kültürü, bu topraklarda hâlâ ilk günkü canlılığıyla yaşatılıyor. Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar ve Romanlarla birlikte yaklaşık %35 oranında Müslüman nüfusa evsahipliği yapan Makedonya'nın dört bir yanında da Ramazan ayının ulvî iklimini hissetmek mümkün.

Ramazan ayının bereketi çarşı-pazarda da kendini hissettiriyor. İktisadî krize rağmen Müslümanlar iftar sofrasını zenginleştirmenin telaşındalar... Müşteriler, mevsimin de getirisiyle düşük olan gıda fiyatlarından, esnaf ise Ramazan ayının bereketi ile artan işlerden memnun...

Aynı zamanda yardımlaşma ayı olan Ramazan'da maddi durumu elvermeyenler de unutulmuyor. Hayırsever kişi ve kurumlar tarafından ay boyunca iftar yemekleri verilirken, sivil toplum kuruluşları yoksul ve kimsesizlere iaşe yardımında bulunuluyor.


Kalabalık iftar sofraları, onbir ayın sultanı Ramazan'ın Makedonya'daki geleneksel tablolarından. Ailece misafir olunan iftar davetlerinin yanısıra, Ramazan ayına has menüleriyle restoranlar da ay boyunca özel hizmet veriyor. Üsküp'teki bir lokantanın sahibi Razaman ayındaki genel havayla ilgili olarak “Her Ramazan, iftar zamanı burası çok kalabalık olur. Daha çok, birbirine iftar yemeği ısmarlamak isteyenlerin rezervasyonlarıyla doluyuz. Aynı zamanda ailece iftarını dışarıda açmak isteyenler de buraya geliyor. Biz yaklaşık 70 yıldır tarihî Türk çarşısının merkezinde hizmet veriyoruz. Her Ramazan ayında tablo aynı. Yurt dışından da çok sayıda misafirimiz oluyor. Türkiye, Slovenya, Bulgaristan ve Hırvatistan'dan gelenler oluyor. Fakat en çok Türkler geliyor” diyor.


İftar sofralarının en gözde mekânları, tarihî Türk çarşısındaki küçük lokantalar. Geleneksel lezzetler sunan bu mekânlar, iftar sofraları için hem Üsküplüler'in hem de şehir dışından gelenlerin ilk tercihi oluyor.

Yüzyıllardır devam eden bir adet olarak ailece açılan iftarın ardından, çoluk çocuk gidilen teravih namazları da, Makedonya'nın değişmeyen geleneklerinden biri. Ülke genelindeki camiler, Ramazan ayı boyunca teravih namazı için gelen Müslümanlarla dolup taşıyor. Cami avlularına taşan cemaatin, bazı camilerde farklı dillerde vaaz dinleme imkânı da var.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 15:04
banner53
YORUM EKLE

banner39