banner39

Üsküp'ün Matka Gölü

Makedonya’daki Matka gölü ve kanyonu, dünyanın en derin sualtı mağaralarını barındırıyor. Matka, doğa sporu tutkunlarının da gözdesi...

Dünyanın Bir Ucu 07.08.2013, 13:51 09.08.2013, 23:44
Üsküp'ün Matka Gölü

Yaklaşık 5 bin hektarlık bir alanı kaplayan Matka kanyonu, Üsküp’ün 15 kilometre güneybatısında, Treska Nehri’nin, Üsküp yakınında Vardar nehri ile buluştuğu alanda yer alıyor. Sarp kayalar arasındaki tabii göl üzerinde 1937 yılında bir baraj inşaa edilmiştir.Kayaların içine oyulmuş dar yollardan geçerek ulaşılan gölün içinde, derinlikleri 20 ilâ 176 metreyi bulan on mağara bulunuyor. 14. asırda kral Marko’nun kardeşi Andrej tarafından yaptırılan aziz Andrea kilisesi, gölün hemen kıyısında yer alıyor. Şehir merkezine göre sıcaklığın yaklaşık 10 derece düşük olduğu Matka, özellikle yaz aylarında Üsküplüler'in en gözde mekânlarından biridir. Piknik ve konaklama alanları, balık yetiştirme çiftliğinin bulunduğu Matka, tabiat sporları meraklıları için de mükemmel bir alternatif… Hem başlangıç seviyesindekiler hem de tecrübeli dağcılar için farklı parkurların bulunduğu Matka’daki dağcılık kulübü, mayıs ilâ ekim ayları arasında faaliyet gösteriyor.Kanyonda, günün 24 saati hizmet veren bir otel ve restoran mevcut. Geleneksel Makedon mutfağından lezzetler bulabileceğiniz bu restoranda, Matka Gölü’nden çıkan alabalığı tatmak da mümkün!

Yüzde 20’si sadece buraya has, yaklaşık bin farklı bitki cinsini barındıran tabiat harikası Matka kanyonu, 250 kelebek türüne de ev sahipliği yapıyor. Zor erişilebilen bir konuma sahip olması nedeniyle, tarih boyunca çok sayıda manastır ve kilisenin inşaa edildiği Matka kanyonunda, bugün Ortaçağ’dan kalma iki manastır ve 3 kilise bulunuyor.Yaklaşık 10 Euro karşılığında kiralanan kayıklarla Matka gölünde çıkılacak kısa bir tur, gölün ve kanyonunun tabiat güzelliğini daha yakından görmeye imkân tanıyor.Hâlihazırda Balkanlar’ın en derin sualtı mağarası olan ‘Vrelo’ mağarasındaki çalışmalar devam ediyor. Derinliği hâlâ tam olarak ölçülemeyen mağaranın, dünyanın en derin sualtı mağaralarından biri olduğu tahmin ediliyor. Yüksekliği 200 metreyi bulan sarp kayalıklar arasında keşfedilmeyi bekleyen Matka, Üsküp’ün 'tabiat âbidesi' olarak da isimlendiriliyor.

Esra Hasip – Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?