banner39

banner35

Yaz - Kış: Tahoe Gölü

Muhteşem berraklığı ile ün yapmış gölde görüş mesafesi 25-30 metre civarında olduğundan, dalgıçların ilgisini çekmektedir.

Dünyanın Bir Ucu 22.11.2013, 09:10 22.11.2013, 09:10
Yaz - Kış: Tahoe Gölü

ABD'nin Kaliforniya ve Nevada eyaletleri arasındaki, denizden 2000 m. yükseklikte tabiat harikası bir krater gölüdür. ABD'de ikinci, dünyanın beşinci en derin gölüdür. Yaz ve kış sporlarına imkân tanıması nedeniyle gözde turistik mekânlardandır.

12 kilometre genişliğinde ve 22 kilometre uzunluğunda olan gölün eşsiz manzarasından ötürü, sahilde bulunan evler hayli pahalıdır. Meşhur zenginler gözlerden uzak olmak adına Tahoe Gölü kıyısında ev alarak, yaz - kış kullanmaktadırlar.

"Heavenly Village" denilen yerde, manzara için dağa tırmanan bir teleferik bulunmaktadır. 4 kişilik kapalı kutu şeklindeki bu teleferik ile ağaçların arasından tepeye doğru çıkıldıkça göl daha da güzel görünmeye başlar. Manzara seyretmek için arada bir yerde bulunan durakta durulur, işte orada göl ile yeşilin karışımından mest olursunuz.

Truckee Nehri gölün tek çıkış noktası olduğu için, akış debisi ve gölün yüksekliği, nehrin çıkışındaki bir baraj tarafından kontrol edilir.

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?