banner15

Yeraltının derinliklerinde kaybolun

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir’e 19 km uzaklıkta, Nevşehir-Niğde karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Yeraltının derinliklerinde kaybolun

1964 yılında ziyarete açılan yeraltı şehri "Kaymaklı Kalesi" de denilen yerin altında bulunuyor. Şehir, ismini Kaymaklı Köyü’nden almış. Köy halkı bu yeraltı şehrinin etrafına evlerini, avlularını inşaa etmiş ve hâlâ bu yeraltı şehrine ait olan tünelleri, odaları kiler ve depo olarak kullanıyorlar. Yeraltı Şehri’nde çalışmalar hâlâ devam ediyor ve şu âna kadar sadece 4 katı açılmış. Bu bile sizi büyülemek için fazlasıyla yeterlidir.Dar tüneller, kırmızı-sarı-kahverengi muhteşem tonlarda çekeceğiniz fotoğraflar için harika bir atmosfer. Ayrıca Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne giden yola karşılıklı dükkânlar kurulmuş. Kapalıçarşı havası olan bir yer. Burada hediyelik eşya seçeneği de çok fazla.Yapılmasının temel maksadı müdafaa olan yeraltı şehirlerinin yapımına milattan önce Hitit ve Frig uygarlıkları döneminde başlandığı ve 10. yüzyıla kadar kullanılmaya devam ettiği düşünülürse, 1500 yıldan fazla süre boyunca yeraltı şehirleri çeşitli gayelerle kullanılmış ve kazılarak genişletilmiştir. Yeraltı şehirleri bölgede yaşayan halkı geçici olarak bu saldırılardan korumak için kullanılmıştır.Kapadokya bölgesinde yüzlerce yeraltı şehri bulunsa da birbirlerine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, gerek Ihlara yolu üzerinde bulunmaları gerekse iyi korunmuş ve restore edilmiş olmaları nedeniyle ön plana çıkmaktadırlar.6 Aralık 1985 tarihinde Dünya Kültür Mirası listesine alınan Kaymaklı Yeraltı Şehri, 8 katlı olup, 5000 kişinin yaşayabileceği büyüklüktedir.

İlk katı erken döneme tarihlenmektedir. Roma ve Bizans dönemlerinde de diğer alanların oyularak genişletilmesi suretiyle yeraltı şehri haline dönüştürülmüştür. Bugün 4 katı ziyarete açıktır. 1964 yılında ziyarete açılmış olup, geziye açık en derin noktası yerin 20 metre altındadır.Tüf kayalara oyulmuş bu yeraltı şehri, insanların geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli barınma şartlarına haizdir. Dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, depolar, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları vardır.Ziyaretçilerin yollarını kaybetmemesi için gezi yolları oklarla işaretlenmiş. İnişte kırmızı okları, çıkışta ise mavi okları takip etmek gerekiyor.

Kaymaklı yeraltı şehri bir ana havalandırma bacasının etrafında kurulmuştur. Buranın ilk katı hayvan barınağı olarak kullanılmış. 1960'lı yıllarda temizlenip geziye açılana kadar, çevredeki evler bu birinci kattaki tünelleri açarak kiler olarak kullanmışlar.İkinci katta iki apsisli tek göbekli ve yanlarında oturma bölümleri olan bir kilise bulunuyor. Apsislerin önlerine vaftiz taşları yapılmış. Kilisenin hemen yanında ise önemli kişiler için kullanılan bir mezarlık var. Ayrıca bu katta geçişleri kapatmak için kullanılan bir sürgü taşı bulunuyor. Sürgü taşları yuvarlak ve ortasında delik olan 200-500 kilo arasında değişen büyük taşlardır. Tünel ağızlarında bulunan özel yapılmış bölümler içinde dik pozisyonda yuvarlanarak geçişleri kapatır. Ortasındaki deliğe takılan bir tahta parçası ile sürülmesi sağlanır. Bu deliğin ayrıca geleni görmek veya gelen davetsiz misafir ise mızrak uzatarak yaklaşmasını engellemek gibi faydaları da vardır.Üçüncü kat, diğer katlara göre daha geniş ve ferah bir kat. Bu kat genel olarak erzak deposu olarak kullanılmış. Çevrede içecek, buğday ve un saklamak için birçok bölüm buluyor. Ayrıca bu katta şırahaneler ve mutfak da bulunuyor. Üçüncü katta ayrıca farklı yapısıyla hemen göze çarpan andezit taşı var. Bu taş bakır cevherini parçalamak için kullanılmış.Dördüncü kata geçiş için dar bir tünel kullanılıyor. Bu tünel ancak eğilerek geçilebilecek yüksekliktedir. Müdafaa maksatlı olarak geleni zayıflatmak için dar tasarlanmıştır. Hem kalabalık hem de saldıracak şekilde gelmek mümkün değildir. Yine erzak deposu olarak kullanılan bu katta genel kullanıma sahip bir mutfak ve tandır olarak kullanılan yerler de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 13:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35