banner39

banner35

Otomobil satışlarında düşüş bekleniyor

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, önümüzdeki yıl Türkiye'deki otomobil satışlarında düşüş beklendiklerini ifade etti.

Genel 29.11.2020, 10:38
Otomobil satışlarında düşüş bekleniyor

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, Türkiye pazarına sunulan yeni Yaris ile ilgili online lansmanda yaptığı konuşmada, otomotiv sektöründeki satışlarda 2020'de 800 binli adetlerin konuşulduğu bir sene olduğunu söyledi.

Bozkurt, bu yıl 850 bin adetlik satışa ulaşabileceklerini, ancak 2021 yılında 700 binlerin bile iyi ihtimal olduğunu ifade etti. Bunun sebebini ise ''Çünkü 2018 yılından beri filo ve perakendede ötelenmiş bir talep vardı. Onun etkisini görüyoruz." cümleleriyle açıkladı.

'DAHA DÜŞÜK PAZAR BEKLİYORUZ'

Pandemi sonrasında insanların özel araç kullanma isteği ve ihtiyacının doğduğuna dikkati çeken Bozkurt, şunları kaydetti:

"Bunların da etkisini üst üste toplayınca bir ralli başladı. İkinci el araçların da fiyatı yükselince insanlar elindeki ikinci el aracını bu fırsattan istifade, yenisiyle değiştirmek için bu dönemi araç yatırımlarıyla geçirdiler. Önümüzdeki yıl ise bütün bu etkileri üst üste koyduğumuz zaman ben bu yılın bir tık altında bir pazar hızı olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki yıl üretimle ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmasa dahi pazarın bu yıldan biraz daha düşük olmasını bekliyoruz. Bu yılla ilgili şu anda potansiyel 800 binin üzerini gösteriyor. Ancak her şeyin üretime bağlı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Tedarik eğer yetişirse bu sene pazar 800 bini geçebilir. 750 binin altına düşeceğini zannetmiyoruz. Tabii üretim pandemiye bağlı olarak durma noktasına gelmez ise..."

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
11
gök gürültülü yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?