banner39

Açıköğretim ortaokulu öğrencilerine telafi hakkı

Mazaretli olarak merkezi sistem ortak sınavına giremeyen açıköğretim ortaokulu öğrencileri telafi sınavına girebilecek

Eğitim 07.09.2013, 12:43 07.09.2013, 12:49
Açıköğretim ortaokulu öğrencilerine telafi hakkı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Açıköğretim ortaokulu öğrencilerinden mazereti nedeniyle merkezi sistem ortak sınavına giremeyenler Bakanlıkça yapılacak telafi sınavlarına katılabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan Açık Öğretim Ortaokulu Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre, ağırlıklı başarı puanının hesaplanmasında kullanılacak ders saati sayısında, örgün ilköğretim kurumlarındaki haftalık ders saati sayıları esas alacak.

Bir dersin ağırlıklı başarı puanı, o derse ait haftalık ders saati sayısıyla o dersin yıl sonu puanının çarpılmasıyla bulunacak. Yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması, diploma puanı olarak belirlenecek.

Beşlik not sistemine göre belirlenen ağırlıklı not ortalamaları, 100'lük sisteme çevrilirken ağırlıklı not ortalamasına 1 eklenecek ve çıkan sayı 50/3 ile çarpılacak. Bölme işlemi virgülden sonra dört basamak yürütülecek.

Zorunlu öğrenim çağında olup tutuklu, hükümlü, bedensel engelli, özel eğitim gerektirenlerle bir yıldan fazla süreli kamu göreviyle yurt dışında görevlendirilen anne, baba veya vasisi ile bulunduğunu belgelendiren öğrenciler, öğretim yılı içindeki sınav dönemlerinde yalnız bir sınıfın derslerinden sınava katılabilecek ve merkezi sistem ortak sınavına iki dönem girebilecek.

Çeşitli nedenlerle sınavlara katılamayanlar, o sınav haklarını kaybedecek ancak mazereti nedeniyle merkezi sistem ortak sınavına giremeyenler Bakanlıkça yapılacak telafi sınavlarına katılabilecek.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?