banner39

Akran Rehberliği uygulaması

Mersin Üniversitesi yeni öğrencilerine, "Akran Rehberliği" uygulaması başlatıyor.

Eğitim 27.08.2010, 21:39 27.08.2010, 21:39
Akran Rehberliği uygulaması


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mersin Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin, üniversitenin akademik, sosyal ve kültürel yaşamına uyum sağlamalarını kolaylaştırmak amacıyla ‘Akran Rehberliği’ uygulaması başlatıyor.

‘Akran Rehberliği’, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında uygulamaya geçiriliyor. Kayıt süreciyle birlikte çalışmalara başlayacak olan akran rehberleri, 20-24 Eylül 2010 tarihleri arasında üniversiteye yeni gelen öğrencilere yönelik oryantasyon çalışmalarında da aktif görev alacaklar.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen Akran Rehberliği Programı ile en az 2 yıldır üniversitede öğrenim gören gönüllü öğrencilerin, üniversiteye yeni gelen öğrencilere yardımcı ve destek olmaları amaçlanıyor.

Temel akran eğitimi programını tamamlayan akran rehberlerin, PDR Merkezi tarafından gerçekleştirilen önleyici ve gelişimsel rehberlik çalışmalarına katkı sunmaları amaçlanıyor. 2010-2011 öğrenim yılında Mersin Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören 36 öğrenci, akran rehber olarak görev yapacak. Önümüzdeki yıl ise bu sayının 60’a çıkarılması planlanıyor.

Akran Rehberliği programı, yaklaşık 2 yıl önce Mersin Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Merkezi bünyesinde geliştirilmiş bu çerçevede, PDR Merkezi’ne başvuran her bir gönüllü öğrenci ile mülakat yapılarak bu programa katılması uygun görülen öğrenciler 15 hafta süren 45 saatlik Akran Rehberliği Temel Eğitimi’ne katılmışlar. Bu eğitim sürecinde akran rehberin özellikleri ile rol ve işlevleri, temel iletişim becerileri, problem çözme ve karar verme stratejileri, üniversite öğrencilerinin gelişimsel özellikleri, üniversitenin olanakları, öğrenci destek birimleri ve etik kurallar konusunda uygulamalı eğitimler verilmiş.

Ağustos 2010 tarihi itibariyle üniversitedeki kayıt süreciyle birlikte çalışmalara başlayan akran rehberler, 20-24 Eylül 2010 tarihleri arasında üniversiteye yeni gelen öğrencilere yönelik gerçekleştirilen oryantasyon çalışmalarında da aktif görev alacaklar. Bunlara ek olarak, her bir akran rehber yıl boyunca kendi bölümünde öğrenim görmeye başlayan yeni öğrencilere PDR Merkezi uzmanları gözetiminde rehberlik edecek.

Özellikle, üniversite yaşamının ilk yılında akademik, sosyal ya da kişisel bir güçlükle karşılaşan yeni öğrencilerin önemli başvuru kaynaklarından biri olacak olan (akademik danışmanlar, öğrenci destek birimleri vb. yanı sıra) akran rehberlerin, yeni öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmalarını ve üniversite ile bütünleşmelerini kolaylaştırması amaçlanıyor.

Akran Rehberliği uygulamasının üzerinde uzun zamandır yoğun olarak çalışıldığını belirten RektörProf. Dr. K. Suha Aydın “Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi tarafından uygulamaya geçirilen akran rehberliği programı, bu zorlu süreç içerisinde öğrencilere, akademik, mesleki ve sosyal konularda yardımcı ve destek olacaktır” dedi. Prof. Dr. Aydın, bu programın Mersin Üniversitesi kültürünü yaygınlaştırmak adına da önemli katkılarda bulunacağını dile getirdi.

 

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?