banner39

Bilgi evlerinde yeni dönem heyecanı

Okullar, dershaneler, kurslar, bilgi evleri yeni dönem için ders planlarını hazırlıyor.

Eğitim 16.09.2010, 21:04 16.09.2010, 21:04
Bilgi evlerinde yeni dönem heyecanı


Hayriye Güler / Dünya Bülteni

Yeni eğitim döneminin başlıyor olması öğretmenlere, öğrencilere ve ailelere heyecan ve umut veriyor. Okullar, dershaneler, kurslar, bilgi evleri yeni dönem için ders planlarını hazırlıyor. Geçen seneden daha verimli olabilmek için gayret ediyor.

Esenler Çiftehavuzlar Bilgi ve Kültür Evi de okulların açılmasıyla faaliyetlerine başlayacak. Kayıt haftası hem veliler hem öğretmenler için yoğun geçecek. Bilgi Evi’ne kaydı alınan öğrenciler dönem boyunca seçtikleri kulüplerden ücretsiz yararlanabilecekler.

Bilgi ve Kültür Evi öğretmenleri heyecanla yeni gelecek öğrencilerini bekliyorlar. Onları tanımak ve eğlenceli-öğretici etkinlikleri onlara sunmak için hazırlar. Bilgi Evi öğretmenlerinden İngilizce Kulübü öğretmeni Merve Özdemir eğitim-öğretim dönemi ve öğrenciler ile ilgili beklentilerini, gözlemlerini şöyle ifade ediyor:

Veliler ve Öğrenciler En Çok Neye Özen Göstermeliler?

Öğrenciler düzenli ders çalışmaya özen göstermeliler. Tabi, bu düzeni sağlamakta en büyük pay veliye düşüyor. Veli, çocuğu okula ya da bilgi evine bırakıp, her şeyi ondan bekleyerek değil, ona destek olarak, yol göstererek ders çalışma düzenini kurmasına yardımcı olabilir. Öğrenci boş zamanlarını tv. bilgisayar gibi yararsız faaliyetlerle geçirmek yerine kitap okumaya teşvik edilmelidir.

Öğretmenin Gözünde Meraklı Öğrenciler Başarılı Olabilirler

Derste öğretmenini dinleyen, öğretmeninin söylediklerini zamanında yerine getiren, meraklı, bilgiyi öğrenmeye aç, boş zamanlarını verimli değerlendirebilen öğrenciler başarılı olmaya daha yakındırlar.

Öğrencinin Gözünde Bilgi Evinin Yeri Nedir?

Bilgi evi, öğrenciye okul dışında özgür bir ortam sunuyor. Alışkın oldukları ezberci eğitime alternatif olarak eğlendirici, deneyimleme imkânı sunan eğitim tarzından dolayı öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda sınıflardaki öğrenci sayısının az olması öğretmen – öğrenci ilişkisini kuvvetlendirerek öğrencinin doğrudan öğretmenden faydalanmasını sağlıyor. Kendini rahatlıkla ifade edebilen öğrenci zamanla sosyal iletişim becerileri arttırıyor.

Okul dersleri dışında ebru, edebiyat gibi sanat alanları ve spor faaliyetleri öğrencileri okul stresinden kurtararak gelişimlerini destekliyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?