banner15

Bursa'ya üçüncü üniversite

Bursa'ya kurulan üçüncü üniversite olan ve 2012-2013 akademik yılında öğretime başlayacak ''Orhangazi Üniversitesi''nin tanıtımı amacıyla iftar yemeği verildi.

Bursa'ya üçüncü üniversite

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bursa'nın ilk vakıf üniversitesi olan Orhangazi Üniversitesi'nin tanıtımı amacıyla Recep Usta Kebapçısı'nda verilen iftara, Bursa Valisi Şahabettin Harput'un yanı sıra, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, iş adamları, bürokratlar, akademisyenler ve kentin ileri gelenleri katıldı.

Vali Harput burada yaptığı konuşmada, Bursa'nın tarihi günlerinden birini yaşadığını belirtti. Bursa'da geç kalınmış bir vakıf üniversitesinin kurulmasının, büyük bir bahtiyarlık olduğunu kaydeden Harput, şunları söyledi:

''Bu güzelliği gerçekleştirenleri kutluyor, alkışlıyorum ve buna destek olan herkese de gönülden şükranlarımı sunuyorum. Osmanlı'ya başkentlik yapan bir şehirde bugüne kadar böyle bir üniversitenin olmayışı gerçekten büyük bir eksiklikti. Böyle bir üniversitenin bugün ayağa kalktığını görmek, bizim umutla geleceğe bakmamızı sağlıyor. Orhan Gazi'nin fethettiği Bursa, Osmanlı'yı aldı götürdü ve o Osmanlı bizim kültür, inanç ve değerlerimizi 600 yıl dünyanın her yerinde şanla şerefle temsil etti. Ben inanıyorum ki Orhan Gazi ile aynı ismi taşıyan bu üniversite sadece Bursa'yı değil, ülkemizi dünyanın dört bir tarafında aynı şerefle o değerleri yaşayacak, taşıyacak, temsil edecek. Türkiye artık bu okullarla 130'dan fazla ülkede var. Artık dünyada bizim sesimiz, soluğumuz çok güçlü bir şekilde geliyor. Bu bizim için gerçekten iftihar edecek bir durumdur.''

Orhangazi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hilmi Gülcemal da, ülkelerin sosyo-ekonomik yapısı incelendiğinde eğitime yatırım yapan ülkelerin çağdaş bir dünyada yerinin daha sağlam olduğunu görüldüğünü belirtti.

Gülcemal şunları söyledi:
''Gelişmiş dünya ülkeleri arasında yer alabilmek için bireysel donanıma sahip, entelektüel kapasitesi yüksek, yenilikçi, araştırmacı, bilim, teknoloji ve sanat alanındaki gelişmelerden yararlanan, ahlaki değerlere sahip, üretken ve özgür düşünen bireylerin hayata atılması temel hedefimizdir. Bu amaçla Bursa'ya bir üniversite kurmaya karar verdik. 130 dönüm üzerine hayırseverlerin bağışlarıyla inşaatımız başladı. Önümüzdeki yıllarda kurucu vakfımıza ait Hasanağa ve Mudanya'daki 53 dönüm araziye sahip 2 yeni üniversite yerleşkelerimiz de faaliyete geçecektir.''

Programda, Prof. Dr. Tekalan da bir konuşma yaptı. Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfınca tahsis edilen 130 dönüm üzerine kurulacak üniversite kampüsü, merkez Yıldırım ilçesinde bulunuyor. Üniversite tamamlandıktan sonra toplam kapalı alanı 95 bin metre kareyi bulacak. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık-Tasarım Fakültesi'nin bulunduğu üniversiteye 2012-2013 akademik yılında öğrenci alınacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 02:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35