banner39

Dershanelerin yüzde 20'si kaçak

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı Türkiye’de bin civarında kaçak dershane bulunduğunu söyledi.

Eğitim 06.07.2011, 15:35 06.07.2011, 17:16
Dershanelerin yüzde 20'si kaçak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Türkiye’deki 4 bin 200 ruhsatlı dershane yanında bin civarında kaçak dershane bulunduğunu ve kaçak dershanelerin cirosunun yıllık 5,5 milyar TL olarak tahmin edildiğini söyledi.

Türkiye'deki kaçak dershaneler konusunda 1 aydır çalışma sürdürdüklerini, ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgi topladıklarını belirten Avcı, “Bu vahim bir rakam ve tehlikeli bir tablodur. Eğitim sisteminin sorunlarından birisi olan dershaneler, kaçak ve kayıt dışı dershaneler konusuyla da ayrıca bir sıkıntı oluşturuyor” dedi.

Sayıları hızla artan kaçak dershane ve büroların, öğrencilere, eğitime ve dershanecilik sektörüne ciddi zararlar verdiğini, devleti vergi kaybına uğrattığını bildiren DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Sınav tür ve sayılarının artması başta olmak üzere, çarpık dershane açma yönetmeliği ve fahiş vergiler yüzünden kaçak dershane ve büroların hızla yayılmaya başladığını kaydetti.

Velilerin dershane seçerken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş olması, sınav başarısı, öğretmen kadrosu, yayınlarının yeterliliği gibi hususları öncelikle sorgulamaları gerektiğini kaydeden Gürkan Avcı, kaçak dershanelerin sektörde standartlaşmayı engellediğini, denetim dışı oldukları için onaysız yayın kullandıklarını, kayıt dışı çalıştıkları için vergi ve sigorta primlerini ödemediklerini ve haksız rekabete yol açtıkları için kaliteyi düşürdüklerini söyledi.

Türkiye’de özel dershane sayısı 2002 yılında 2 bin 122 iken, 2011 yılında 4 bin 200’e yaklaşmış durumda.  2002 yılında dershanelere giden öğrenci sayısı 606 bin 522 iken, 2011’de 1 milyon 234 bin 738’e; bu dershanelerde çalışan öğretmenlerin sayısı ise 19 bin 881’den, 50 bin 209’a yükselmiş.

Ailelerin her yıl dershanelere binlerce lira ödemek zorunda bırakılmasından şikâyetçi olduklarını belirten Gürkan Avcı, sorunun çözümü için öğrencilerin dershanelere mecbur olmaktan kurtarılması gerektiğini belirtti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?