banner39

Dijital çağdaki çocukların altı yaşına kadar 'insanlaştırılması' gerekiyor

Eğitim 12.08.2020, 10:58
Dijital çağdaki çocukların altı yaşına kadar 'insanlaştırılması' gerekiyor

Moğolistan Pedagoji Enstitüsü'ndeki bilişim öğretmenlerinin becerilerini geliştirmekten sorumlu bir metodolog olan N. Bulgantamir, bilgi teknolojisi, öğretmen öğretme yöntemleri ve ortaokullarda kodlama ve programlama üzerine müfredatta dijital çağdaki çocuklar hakkında endişelerini paylaştı.

Liselerin çocukları bilgisayar biliminin dijital çağına nasıl hazırladığını anlatıyor.

Yazar Isaac Asimov, “Dijital çağdaki çocuklara beş yaşına kadar ebeveynlerini ve akrabalarını sevmeleri öğretilmezse, insanların ve arabaların ayırt edilemez olduğu bir ortamda yaşayacaklar. Toplum, arabaları veya insanları yok edip etmediklerini bilmeyen dijital çocukları bekliyor. İnsanlara insanları sevmeyi öğretmezseniz, muhtemelen çok acımasız olacaklardır. " Bu nedenle, dijital çağdaki çocukların altı yaşından önce 'insanlaştırılması' gerekiyor ”dedi.

Beş yaşına kadar çocuklar gördükleri her şeyi kolayca hatırlarlar. Akıllı telefonlar, her yaştan insanın öğrenmesi ve kullanması kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yaşta çocukların aldıkları bilgilerin neredeyse yüzde 90'ını dış dünyadan aldığı tahmin edilmektedir. Ve hayatlarının geri kalanı boyunca başka bilgiler alırlar.

Okul bilgi teknolojisi konularına yakından bakarsanız, öğretmen temel eğitimin altıncı ve yedinci sınıflarındaki çocukları öğretecek ve taklit edecektir. Ve dijital okuryazarlık kazanacaklar. Bir çocuk konuştuğunda, ona kelimeleri öğretmek yerine onu düzeltiriz. Bir çocuk, bir kelimeyi ancak birçok kez duyduğunda ve telaffuz edebildiğinde söylemeye başlar. Benzer şekilde, dijital okuryazarlık altıncı ve yedinci sınıflarda öğretilir.

Çocuklara bunun arkasında bilim olduğunu öğretmek yerine, burada olanı kullanırlarsa bunun yapılabileceği öğretiliyor. Erken çocukluk eğitiminin geleneksel Moğolca öğretisinden miras alınan bir öğretim yöntemidir. Çocuklar zorla değil içgüdüsel olarak öğreniyor.

"Dijital yerliler" nesli henüz olgunluğa ulaşmadı, idealleri ve değerleri henüz oluşmadı. Bununla birlikte, yeni gerçeklikte büyüyen çocukların temel ihtiyaçları ve beklentileri şimdiden tespit edilebilmektedir. "Dijital çocukların" temel isteklerinden biri, bireyselliklerini, benzersizliğini kabul etme isteği, her şeyde kişiselleştirme talebidir. Kendilerine ve fikirlerine çok değer verirler. “Dijital” çocuklar birçok yönden yetişkinlerin önünde (özellikle yeni teknolojilerde ustalaşma ve bilgi akışlarıyla etkileşimde), bu yüzden onlara saygı duymuyorlar ve eşit şartlarda "yatay etkileşim" beklemiyorlar, ".

Kaynak: Central Asia

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?