banner39

Dinçer: Oyunun kuralı degişmemeli

Bakan Dinçer, üniversiteye giriş sınavlarında baraj puanının düşürülmesine yönelik tartışmalara ilişkin, "Şahsi kanaatim oyunun kuralının değişmemesi daha doğru olur" dedi

Eğitim 31.07.2012, 22:26 01.08.2012, 10:30
Dinçer: Oyunun kuralı degişmemeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer üniversiteye giriş sınavlarında baraj puanının düşürülmesine yönelik tartışmalara noktayı koydu. Bakan Dinçer, üniversiteye giriş sınavlarında baraj puanının düşürülmesine yönelik tartışmalara ilişkin, ''Bu sene benim şahsi kanaatim oyunun kuralının değişmemesi daha doğru olur ama YÖK bu konuda ne karar verecek bir fikrim yok'' dedi.

Bakan Dinçer, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlediği iftar yemeğinde, eğitim muhabirleriyle bir araya geldi.

Yemeğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dinçer, üniversite giriş sınavlarındaki baraj puanlarına ilişkin tartışmaların hatırlatılıp değerlendirmesinin sorulması üzerine, bu tartışmanın üniversiteye girişi önemli derecede etkileyeceğine inanmadığını belirtti.

Baraj puanlarının düşürülmesini çoğunlukla vakıf üniversitelerinin istediğini kaydeden Dinçer, ''Belki uzun vadede baraj puanına bile ihtiyaç olmayacaktır'' diye konuştu.

Dinçer, şöyle devam etti: ''Niçin? Üniversitelerin kontenjanı bellidir. Her birinin toplum içindeki konumu bellidir. Öğrenci arzımız da bellidir. Dolayısıyla seçen öğrencilerden yüksek puanlılar üniversiteye gireceğine göre, bence taban puanına ihtiyaç bile duyulmayabilir. Ama böyle bir yapının kurgulanması için önceden bir hazırlık yapmak gerekir. Genel kanaatim, bir süreç tanımlanmışken ve o süreç tamamlandıktan, oyunun kuralları tanımlandıktan sonra, oyunun bir yerinde kuralları değiştirmek doğru bir şey değil. Çok adil bir şey değil. Böyle bir taban puanı düşürmek olacaksa da benim şahsi kanaatim onun gelecek yıl düşürülmesi daha doğru olacaktır.''

Taban puanlarının oluşturulmasının nedenlerine ilişkin de bilgi veren Bakan Dinçer, ''Bu sene benim şahsi kanaatim oyunun kuralının değişmemesi daha doğru olur ama YÖK bu konuda ne karar verecek bir fikrim yok'' ifadesini kullandı.

Dinçer, harçlara yönelik bir soru üzerine de harçlarla ilgili düzenlemenin gelecek döneme muhtemelen yetiştirileceğini kaydetti.

SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin çocukları için nasıl bir eğitimin verileceğinin sorulması üzerine Dinçer, "Orada konteynırlarda eğitim vermek için hazırlıklar yapıyoruz. Geçen yıllarda da o eğitimi aldılar. Dersler kendi müfredatımıza göre Arapça verilecek. Orada çocukların eğitimin ihmal etmemekle birlikte ailelerin Türkiye'de kalmalarını pekiştirecek bir tavırdan da uzak bir üslup içinde yapmaya çalışıyoruz. Başka ülkelerin müfredatlarının takip edildiği yerler, büyükelçiliklerin kendi bünyelerinde açtığı okullar. Onun dışında tüm okullarda kendi müfredatımızı takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ETÜT OKULLARI

Etüt okulları ile ilgili bir soru üzerine Dinçer, İstanbul'da 19 etüt okulu bulunduğunu hatırlattı. "Türkiye'de 7 bin ilkokulun içinde 19 okul nedir ki?" diye soran Dinçer, "19 okulun içeriği ile diğer okulları mukayese ettiğimiz zaman bence devletin yapmaması gereken bir işi yapmışız biz. Bütün Türkiye'deki temel kural o okula en yakın mahalledeki çocukların bu okula gitmesi. Ama bu açtığım okullar o mahallenin çocuğunu almıyor. Bu ilkokul çocuğu. Türkiye'de 7 bini aşkın okulda bu kural varsa, o 19 okulda da uygulanacak. Birilerine imtiyaz olmayacak" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?