banner39

banner35

Disiplin için 'zilsiz okul projesi'

Amasya'nın Merzifon ilçesindeki Fen Lisesi'nde öğrenciler disiplinli olsun diye okul zili çalmıyor

Eğitim 05.11.2012, 16:47 05.11.2012, 16:47
Disiplin için 'zilsiz okul projesi'

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Amasya'nın Merzifon ilçesinde faaliyet gösteren Merzifon Fen Lisesi, 'Zilsiz Okul Projesi'ni uygulamaya başladı. Üniversitede ders başlangıç ve bitiminin zilsiz bir şekilde belirlenmesinden yola çıkan okul projeyle; sorumluluk sahibi, zaman yönetimi iyi bilen, öz güveni gelişmiş, otokontrol ve disiplinli bireyler yetiştirilmeyi hedefliyor.

Merzifon İlçe Milli Eğitim Müdürü Şinasi Adıbelli, projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu düşündüğünü belirterek, "Umduğumuzdan da başarılı bir proje. İnşallah Türkiye geneline örnek olur." dedi.

Merzifon Fen Lisesi Müdürü Abdürrahim Yığman ise okulda yenilikçi bir yaklaşımla 'Zilsiz Okul Projesi' uygulamasını başlattıklarını söyledi.Yığman: "Üniversite hayatında ders başlangıç ve bitiminde zil diye bir uygulama olmamasından yola çıktık. Öğrencilerimizin üniversite hayatına daha çabuk adapte olmalarını istedik. Projeyi öğrenci ve velilerle görüşerek devreye koyduk. Bu uygulamadaki asıl maksadımız, iki dakika, üç dakika ara ile öğrenci zili, öğretmen zili gibi gürültü kirliliğini ortadan kaldırmak ve çocuklarımızın dikkatini toplamaktı. Bunda da başarılı olduğumuz görüyoruz. Ayrıca elektrik tasarrufu da sağladık." diye konuştu.

Okullarda sürekli çalan zillerin, öğrencilerin zil sesine karşı şartlı bir refleks oluşturduğunu kaydeden Merzifon Fen Lisesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni Osman Duman, öğrencilerin düşünerek değil, zil sesine göre okula giriş çıkış yaptıklarını söyledi. Duman, "Bu proje ile birlikte, okulumuzdaki öğrenciler kendi istekleri ve kendi belirledikleri zaman dilimi içerisinde giriş çıkışlarını yapıyorlar. Bu durum öğrencilerimiz üzerinde öz güvelerinin gelişmesine, otokontrollerinin gelişmesine ve öz disiplinlerinin gelişmesine faydalı oldu. Özellikle velilerden aldığımız geri bildirimlerde bunu çok faydalı olduğunu görüyoruz. Öğrencilerimizin evlerde genelde yaşadığı, zamanında ders çalışma, ödevlerini zamanında yapma gibi konularda da bunun oldukça faydalı olduğunu bizlere iletiyorlar. Eğitimde bir şeye isteyerek başlamak başarıyı da beraberinde getiriyor. Bu uygulama öğrencilerin birçok konuda, kendi isteği ile derse giriş ve çıkışlarını sağladığı için, öğrencilerimizin okulda çok rahat etmelerine sebep oluyor. Okula gelen öğrenci herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadığı için bu konuda, kendisini psikolojik olarak çok rahat hissediyor. Okulumuzda bunu gösterdikleri başarılarla ortaya koyuyorlar." şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (2)
Betül Buse BEKDEMİR 10 yıl önce
evet ben bu okulun öğrencisi olarak yapılan bu uygulamayı sonuna kadar destekliyorum.MERZİFON Fen Lisesinde okumak bir ayrıcalıktır. bunun için çok mutlyuym.
betül baykuş 9 yıl önce
ben de merzifon fen lisesinde okuyorum. bu projeyi doğru buluyorum.
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?