banner15

Diyabetliler birbirini eğitecek

Kronik diyabetliler başka hastalara diyabetle ilgili eğitim verecek

Diyabetliler birbirini eğitecek

"Akran Eğitim Programı" çerçevesinde eğitim alan 50 kronik diyabetli, başka hastalara diyabetle ilgili eğitim verecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eşi Hayrünnisa Gül'ün himayelerinde yürütülen "Diyabeti Durduralım" projesi kapsamında, Türkiye Diyabet Vakfınca "Akran Eğitim Programı" başlatıldı. Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Türkiye'de 5 milyonu aktif ilaç kullanan yaklaşık 10 milyon diyabetli hasta olduğunu söyledi.

Diyabetin insanın hayatı boyunca süren bir hastalık olduğuna işaret eden Yılmaz, "Diyabetle mücadele için hastaların eğitilmesi gerekiyor. Bugüne kadar bu konuda çok başarılı olunamadı. Çünkü diyabetin artış hızı çok yüksek. Doktor ve hemşireler, 5 milyon insanı eğitme konusunda sayı olarak eksik kalıyordu" diye konuştu.

Türkiye'de "Diyabeti Durduralım" projesi kapsamında bir ilki gerçekleştirilerek "Akran Eğitim Programı"nın hayata geçirildiğini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: "Diyabetin neden olduğu hasarları, diyabet hastalarını eğiterek en aza indirebiliriz. Bu kapsamda projenin ilk ayağı olarak 23 ilden yaklaşık 50 diyabetli hasta, diyabetle mücadele konusunda eğitim alacak. Daha sonra bulundukları şehirlerde diyabet okulları açarak, diğer diyabetli hastaları eğitecekler. Bu yılın sonunda 23 ilde 20 bin diyabetli hastanın eğitilmesini, toplamda ise 5 milyon hastaya ulaşmayı hedefliyoruz"

Diyabetin Türkiye ekonomisinde oluşturduğu yükün şu an için yıllık 3 milyar doların üzerinde olduğunu bildiren Yılmaz, "Diyabeti Durduralım" projesiyle diyabet ve bunun neden olduğu yükü geleceğe dönük olarak azaltmayı hedeflediklerini de vurguladı. Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre, dünyada diyabetli sayısının 220 milyona ulaştığını söyledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35