banner15

Dünya eğitimde Çin'e koşuyor

Son yıllarda hemen her alanda elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettiren Çin, dünyanın her tarafından öğrenciyi de kendine çekmeyi başardı

Dünya eğitimde Çin'e koşuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geleceğini garanti altına almak isteyen yabancı öğrenciler tercihlerini ''Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi'' arasında 35 üniversitesi bulunan Çin'den yana kullanıyor.

Son yıllarda hemen her alanda elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettiren Çin, dünyanın her tarafından öğrenciyi de kendine çekmeyi başardı. Çin'deki fırsatları yakalamak ve geleceğini garanti altına almak isteyen yabancı öğrenciler, tercihlerini şimdi Çin'den yana kullanıyor.

Çin, dünya ile rekabetine bir de "yabancı öğrenci çekme" boyutunu ekledi. Çin'de şu an üniversite eğitimi gören 260 bin yabancı öğrenci olduğu tahmin ediliyor. Çin hükümeti yabancı öğrenci sayısındaki hedefini 2015'te 350 bine çıkartmak olduğunu açıkladı. Ülkenin 2020 hedefi ise 500 bin.

Çin Burs Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Li Jianmin, son 30 yılda Çin'de öğrenim gören yabancı öğrenci sayısını 1 milyon 200 olarak açıkladı. Çin'de eğitim gören bu öğrenciler sırasıyla Güney Kore, Japonya, ABD, Vietnam, Endonezya, Tayland, Almanya, Rusya, Nepal, Fransa, Avustralya ve Malezya olmak üzere 170'ten fazla ülke ve bölgeden geliyor.

Yabancı öğrenciler Çin'de ağırlı olarak Çince, Çin kültürü, Çin tarihi ve Çin tıbbı gibi Çin'e özgü branşları tercih ediyor. Ancak son yıllarda hukuk, finans ve ekonomi, muhasebecilik, fen ve mühendislik bilimleri ile ilgili branşları seçen öğrenci sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Pekin hükümetince eğitim, dünyaya "satılacak" bir ürün olarak kabul ediliyor ve bundan dolayı yabancı öğrenci sayısını artırmaya yönelik önemli adımlar atılıyor. Çin, içerisinde Türkiye'nin de dahil olduğu 34 ülkeyle diploma denkliği anlaşması yaptı. Ülkeye davet edeceği yabancı öğrencilerin üniversite eğitimini İngilizce almaları için düzenlemelere de gidildi. Çin, yabancı öğrencilere İngilizce eğitimi sağlamak amacı ile en büyük atağı Şanghay'da açılacak olan New York Üniversitesi şubesi (NYU) ile ortaya koydu.

DÜNYANIN EN İYİ 500 ÜNİVERSİTE ARASINDA 35 ÇİN ÜNİVERSİTESİ VAR

''Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi'' arasında, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'den 35 üniversite yer alıyor. Yüksek öğrenim alanında ''en etkili değerlendirme otoritelerinden'' biri olarak kabul edilen Çin'in Şanghay'daki Jiaotong Üniversitesinin her yıl düzenlediği ''Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi'' 2011 yılı listesine Çin'in Tayvan ve Hongkong bölgeleri de dahil olmak üzere toplam 35 üniversitesi girmeyi başardı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 18:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35