banner39

Eğitim-Bir-Sen Avcı'ya dert yandı

Eğitim-Bir-Sen, eğitim sektöründeki sorunları aktarmak için Milli Eğitim Bakanı Avcı'yı ziyaret etti

Eğitim 27.03.2013, 14:38 27.03.2013, 14:59
Eğitim-Bir-Sen Avcı'ya dert yandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, eğitim çalışanlarının acil çözüm bekleyen sorunlarını, ziyaret ettikleri Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya iletti.

Görüşmede, Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, okul yöneticilerinin haftada 6 saat derse girme zorunluluğunun, okul yöneticilerinin derse girdikleri zamanlarda okulun yönetimi ile ilgili iş ve işleyişlerinin sağlıklı yürütülmesi yönündeki çalışmaları olumsuz etkilediğini belirterek, "Toplu sözleşme masasında bu konu görüşülmüş ve Kamu Personeli Danışma Kurulu'na (KPDK) sevk edilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile KPDK toplantısı yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın acilen yazışma yapmasını bekliyoruz. Çünkü mevcut uygulama aynı zamanda yöneticilerin girdikleri derslerle ilgili verimini düşürdüğünden öğrencilerin mağduriyetine de neden olmaktadır. Eğitim kurumları yöneticilerinin haftada aylık karşılığı girmek zorunda oldukları ders saati sayısının azaltılması ya da kaldırılması yönünde yeni bir düzenleme kaçınılmazdır" dedi.

Yönetici atama yönetmeliğinin beklentileri karşılamadığını ifade eden Gündoğdu, "Mevcudun iyileştirilmesi beklenirken, bırakalım iyileşmeyi, daha da geriye götürmüştür. Bu konuda acilen değişiklik yapılmasını ve kazanılmış hakların korunup geliştirilmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Eğitim-Bir-Sen yetkililerinin Bakan Nabi Avcı'ya ilettikleri diğer sorunları ise şöyle sıralandı:

"Öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme uygulaması, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği, görevde yükselme ve unvan değişikliği esasları, öğretmendışı personelin atama ve yer değişikliği, 28 Şubat mağdurlarının görevlerine dönmeleri sağlanması, kılık ve kıyafet yönetmeliği."

AVCI: ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yöneticilerin 6 saat derse girmek zorunda olmasının yaşattığı sıkıntıların farkında olduklarını kaydederek, "Talebinizi dikkate alarak KPDK'ya yazıyı hemen yazacağız" dedi.

Yönetici atama yönetmeliği konusunda gelen eleştirileri dikkate alacaklarını bildiren Bakan Avcı, "Yönetici atama ve yer değişikliği ile ilgili yeni bir çalışma başlattık. Mevcut yönetmelikteki aksaklıkları tespit ediyoruz. Yeni bir yönetmelik mi, revizyon mu, önümüzdeki günlerde netleşir. Bu çalışmada sizlerin de görüşlerinden yararlanacağız. İl milli eğitim müdürlerimizle de konuyu gözden geçirdik ve görüşlerini aldık. Şu an çalışma başlattık ve kısa sürede sonuçlandıracağız" ifadelerini kullandı.

Genel idare hizmetleri sınıfı personelinin atama ve yer değiştirmeleri konusunda yönetmelik hazırlığı olduğunu söyleyen Bakan Nabi Avcı, "Bunu olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Görevde yükselme yönetmeliğinde değişiklik için girişimlerimiz var" şeklinde konuştu.

Bakan Avcı, 28 Şubat sürecinde mağdur edilen öğretmenlerin haklarının iade edilmesinde sorun yaşanmadığını belirterek, sorunların, bazı mağdurların yasadan geç haberdar olmasından kaynaklandığını kaydetti.

Avcı, Bakanlıktan taleplerin, yönetmeliklerin güncellenmesi konusunda yoğunlaştığını fark ettiklerini bildirerek, "Komisyonlar oluşturduk. Çalışmalarımız devam ediyor" diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?