Eğitim Bir-Sen: Şifreleme iddiaları kaygı verici

Eğitimciler Birliği Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ile ilgili şifreleme iddialarının kaygıyla takip edildiği duyuruldu

Eğitim Bir-Sen: Şifreleme iddiaları kaygı verici

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Eğitim Bir-Sen tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda (YGS) basına ve kamuoyuna yansıyan cevaplarda şifreleme iddiaları ile ilgili yaşananların dikkatle takip edildiği belirtiliyor..

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, master kitapçık ile öğrencilere dağıtılan kitapçıkların aynı olmadığı, adaya özgü kitapçık oluşturan algoritmik bir yönteme başvurulduğu belirtilmişti. Eğitim Bir-Sen açıklamasında, “Basına ve kamuoyuna yansıyan “Master Kitapçık” üzerinden konuşulacaksa, ortaya atılan şifreleme yöntemi ile ilgili ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, “şifre tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Sınav kitapçıkları incelendiğinde bu net ve kesin olarak ortaya çıkmaktadır” denilmektedir. Ancak, 40’a yakın soruda şifreleme iddiası ve tespit yönteminin ortaya çıkardığı somut örnekler tesadüften ötedir.” deniliyor.

Açıklamada ayrıca, KPSS’ de yaşanan hırsızlık iddialarıyla kamuoyu vicdanında ciddi oranda itibar kaybı yaşayan ÖSYM’nin sınav güvenliği ile ilgili olarak gelişen süreçte aldığı güvenlik önlemleri takdirle karşılandığı belirtilirken şifreleme iddiaları, soru işaretlerini beraberinde getirdiği ve gözlerin tekrar ÖSYM’ye çevrilmesine neden olduğu vurgulanıyor.

Eğitim Bir-Sen tarafından, ikinci sınava girecek olan adayların motivasyonunu bozan, aileler dâhil herkesi kaygılandıran şifreleme iddialarıyla ilgili oluşan kafa karışıklığını gidermeye yönelik ÖSYM’nin süratli bir şekilde tüm kitapçıkları elektronik ortamda incelemeye fırsat vermesi ve bunu çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmiş olması, son derece isabetli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Eğitim Bir-Sen, kitapçıkların elektronik ortama aktarıldığı illerde şubelerin yaptığı incelemelerde, kamuoyuna yansıyan şekliyle şifreleme bulgularına rastlanmadığı yönünde Genel merkeze bilgiler gelmeye devam ettiği ve konuya ilişkin takibin sürdürüldüğü belirtiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 13:12
banner53
YORUM EKLE

banner39